Zraszacze ogrodowe

1062925_28680977

Posiadanie ogrodu wiąże się z koniecznością wykonywania wielu potrzebnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest odlewanie roślin i trawników. W tej roli idealnie sprawdzają się zraszacze ogrodowe.

Zraszacze dostępne na rynku można podzielić na trzy grupy:

  • Ręczne
  • Stacjonarne
  • Zraszacze do instalacji nawadniających montowane na stałe.

Zraszacze ręczne

Na końcówkę węża ogrodowego zakłada się odpowiednie wykończenie. Dostępne są dysze oraz pistolety z regulacją siły i rozproszenia. Ze względu na wygodę użytkowania, lepsze są pistolety. Są wyposażone w dźwignię, która umożliwia regulowanie natężenia strumienia. Posiadają również końcówkę, przekręcaną w obie strony, która umożliwia ustawienie rodzaju strumienia ? od silnego i jednorodnego, po rozproszoną mgiełkę. Jeżeli jednak zależy nam na niskiej cenie, lepszym rozwiązaniem będą dysze z tworzyw sztucznych tym również mniej trwałe.

Dysze są dostępne na rynku już od około 5 zł. Cena pistoletu natomiast waha się w granicach 80 zł. Dysze i pistolety mocowane są do węży za pomocą specjalnych łączników, które warto kupić w zestawie z końcówką. Przy zakupie zraszaczy należy pamiętać o dopasowaniu ich do przekroju naszego węża ogrodowego.

Zraszacze stacjonarne

Niewątpliwą zaletą tego typu zraszaczy jest to, że wystarczy je zamontować i odkręcić wodę ? rośliny same są nawadniane. W każdym ogrodzie przyda się, oprócz zraszacza ręcznego, typ stacjonarny, który będzie podlewał większe powierzchnie ogrodu.

W zależności od ruchów jakie wykonują, można je podzielić na trzy rodzaje: oscylacyjne, wahadłowe i rotacyjne. Pierwsze dwa pozwalają nawadniać powierzchnie w kształcie prostokąta, natomiast rotacyjne ? okręgu. Przy zakupie urządzenia warto pamiętać o sprawdzeniu, czy zraszacz ma możliwość regulacji kierunku i zasięgu strumienia oraz sposobu rozpylania wody. Ceny zraszaczy wahają się między 70zł a 130 zł, ze względu na materia ł z jakiego są zrobione. Tańsze są modele plastikowe, natomiast za zraszacze metalowe z możliwością regulacji sposobu rozpytania wody zapłacimy więcej.

Innym typem zraszaczy stacjonarnych jest tzw. szalona stokrotka. Urządzenie to wykonuje szybkie, niekontrolowane ruchy, kierując strumień wody w przypadkowe miejsca. Sprawdza się w ogrodach średniej wielkości, mających rośliny lubiące przelotne deszcze. Ich cena wynosi około 15 zł.

Zraszacze do instalacji nawadniających

Istnieją dwa rodzaje takich urządzeń: mikrozraszacze i zraszacze wyskakujące. Pierwsze, to urządzenia składające się z głowicy rozpryskującej i szpilki wbijanej w ziemię. Są połączone z linią nawadniającą za pomocą cienkich rurek przykrytych warstwą ziemi. Ich zasięg wynosi od 1,5 m do 4 m. Niewątpliwą zaletą mikrozraszaczy jest ich łatwy montaż. Nie nadają się do podlewania trawników, ponieważ wystają z ziemi i podczas koszenia łatwo jest je uszkodzić. Doskonale sprawdzają się przy podlewaniu kwiatów.

Zraszacze wyskakujące układa się równo z powierzchnią ziemi, a ich linie doprowadzające wodę ukrywa się pod ziemią. Pod wpływem ciśnienia wody, zraszacze wysuwają się spod ziemi. Ich zasięg sięga od 3 m do 10 m. Wada tego typu zraszaczy jest konieczność montażu na stałe.

Kategoria: Budowa domu

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.