Ziemia i podłoża

Wiele roślin to gatunki o dużych wymaganiach środowiskowych. By zapewnić im prawidłowy rozwój należy zadbać o odpowiednią ziemię ? to ona decyduje o wzroście bądź obumieraniu rośliny. Kwestia podłoża okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. W branży ogrodniczej występuje kilkanaście rodzajów podłoży ? ich nieumiejętny wybór może przekreślić nasze ogrodnicze plany.

Podczas sadzenia roślin w ogrodzie ważna jest znajomość pH gleby. Uwzględniając ten parametr można wyróżnić trzy rodzaje podłoży:

 • kwaśne (pH poniżej 7)
 • obojętne (pH równe 7)
 • zasadowe (pH większe od 7)
ziemia ogrodowa

fot. swiatkwiatow

Większość roślin i kwiatów dobrze rozwija się na granicy pierwszej i drugiej grupy (6-7 pH). Są jednak takie gatunki, które wymagają szczególnego podłoża. Kwasowość wpływa na zdolność pobierania substancji pokarmowych przez rośliny, jeśli więc posadzimy kwiaty w glebie, do której nie są przystosowane, mogą obumierać lub zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Do pomiaru pH gleby służy kwasomierz (produktu z płynem Helliga można kupić za około 30-40 zł) oraz różne urządzenia elektroniczne.
Kompost jest jednym z najpopularniejszych oraz najtańszych nawozów organicznych. Ziemia pochodzenia kompostowego zawiera wiele różnych odpadków pochodzących z naszego gospodarstwa i ogrodu (głównie trawa pochodząca z koszenia, liście, kawałki drewna ale także resztki produktów spożywczych), dzięki czemu służy odkwaszeniu gleby. Wiele działkowiczów zakłada kompostowniki jednak nie każdy wie, jak zrobić to poprawnie. Podstawowym błędem jest wybór lokalizacji ? kompostownik powinien znajdować się w nienasłonecznionym miejscu. Średnio co miesiąc zgromadzone odpadki powinniśmy przekopać, tak, by wewnętrzne warstwy znalazły się na wierzchu. Ziemia kompostowana bardzo dobrze wpływa na rośliny ? zaopatruje je w niezbędne składniki odżywcze. Ziemię taką, w zależności od substancji jakie ulegają kompostowaniu, możemy podzielić na ziemię liściową lub darniową. Pierwszy typ służy przede wszystkim do uprawy roślin doniczkowych, drugi natomiast wymaga większego nakładu pracy (uzyskanie odpowiedniego pH).
Popularnym rodzajem podłoża ogrodowego jest torf, powstały w wyniku niepełnego, długotrwałego rozkładu elementów roślinnych (zawiera wiele substancji mineralnych, np. związki żelaza) w wilgotnym środowisku. Niektóre rośliny wymagają kwaśnego podłoża (pH torfu w zależności od rodzaju waha się między 4 a 5) lub jedynie domieszki tego składnika.

Torf można podzielić na trzy grupy:

 • torf niski (bogaty w składniki mineralne, posiada wysokie pH)
  torf przejściowy (stosowany głównie jako składnik mieszanek ziem ogrodowych)
  torf wysoki (ubogi w składniki mineralne, posiada niskie pH)
ziemia ogrodowa

fot. swiatkwiatow

Nawozy sztuczne (mineralne) są nieocenione w przypadku mało urodzajnych gleb. Powstają
w wyniku obróbek chemicznych, są bogate w wiele substancji, m.in. potas, azot oraz fosfor. Ze względu na zawartość, nawozy można podzielić na azotowe, wapniowe, fosforowe, potasowe i inne. Niestety substancje zawarte w nawozach stosowane w nadmiarze mają negatywny i niszczący wpływ na środowisko naturalne.

Do podstawowych zalet nawozów mineralnych należą:

 • dostarczanie substancji mineralnych
 • zmiana kwasowości podłoża

Ziemia ogrodowa może być uzupełniana o wiele innych składników:

 • kora
 • piasek
 • perlit (pomocny przy uprawie sadzonek, usprawnia wentylację)
 • węgiel brunatny (substancja bogata w magnez, wykorzystywana przy uprawie roślin doniczkowych, ozdobnych)
 • keramzyt (stosowany najczęściej jako zamiennik kory)
Kategoria: Blog
Tagi:,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.