Zasłony czy rolety?

Wykańczając wnętrze na pewno zastanawialiście się co wybrać: zasłony czy rolety? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które mogą komplikować zakup. Ponieważ oba sposoby aranżacji okiennej mają zbliżoną cenę, pod uwagę należy wziąć inne właściwości ? estetykę oraz praktyczność.

Dekoracyjna zasłona?

858197_candles

Tradycyjna zasłona przeżywa współcześnie renesans. Możliwości aranżacyjne jakie stwarza, są ogromne, co przyczynia się do ciągłego wzrostu zainteresowania właśnie tym sposobem okiennej dekoracji. W sklepach możemy kupić zasłony w każdym kolorze ? z ożywiającym nadrukiem lub elegancką aplikacją. Wybór odpowiedniej barwy to jednak dopiero połowa sukcesu ? pożądany efekt otrzymamy po zakupie dodatków ? żabek (choć w nowoczesnych wnętrzach używa się ich coraz rzadziej ? firany i zasłony są szyte w ten sposób, by mocować je bezpośrednio na karniszu), dekoracyjnych spinek, taśm marszczących, itp. Starannie uszyty kawałek kolorowego materiału w oknie wygląda bardziej elegancko niż roleta czy żaluzja. Sprawia, że wnętrze nabiera lekkości, staje się przytulne i komfortowe. Wykorzystanie zasłon w okiennej aranżacji jest również bardziej praktyczne ? kiedy wzór lub ich kolor się znudzi, w prosty sposób możemy zmienić dekorację kupując nowy materiał. Sprawa nie jest tak oczywista w przypadku rolet ? poszczególne modele sprzedawane są razem z elementami mocującymi, które nie pasują do wszystkich produktów (konieczne może okazać się wiercenie otworów w dodatkowym miejscu).

?czy praktyczna roleta?

tj-nursery-drapes

Zakup rolet wiąże się najczęściej z koniecznością wywiercenia w ścianie lub suficie otworów do montażu elementów mocujących. Jeśli jednak nie chcemy niszczyć ściany, możemy zdecydować się na rolety z prowadnicami ? te przytwierdzane są bezpośrednio do ramy okna (tzw. rolety w kasetkach, montuje się je na dwa sposoby: klejąc albo przykręcając). Rozwiązanie to ma jedną, podstawową zaletę ? roleta nie kołysze się nawet na silnym wietrze i nie przewraca kwiatów poustawianych na parapecie. Modele z prowadnicami sprawdzą się również w przypadku okien dachowych. Różnorodność kolorów oraz materiałów, z jakich produkuje się rolety jest bardzo duża, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z doborem odpowiedniego modelu do naszego wnętrza. Połączeniem dekoracyjnej funkcji zasłony oraz praktyczności rolety jest model dzień-noc, składający się z dwóch warstw materiału w poziome pasy. W zależności od ustawienia możemy regulować dostęp światła ? podobnie jak w przypadku tradycyjnych żaluzji.

Co wybrać?

Wybór pomiędzy zasłoną a roletą powinien opierać się przede wszystkim na względach praktycznych. Pierwsze rozwiązanie, mimo że dekoracyjne i eleganckie, lepiej pasuje do klasycznych wnętrz. Rolety stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnych aranżacji, zwłaszcza w pokojach młodzieżowych, dziecięcych oraz w pomieszczeniach, z których często korzystamy, np. w kuchni. Roletę możemy zawiesić także w łazience ? zyskamy dyskrecję ? zasłona w takim miejscu jest mało praktyczna.

Kategoria: Wystrój wnętrz
Tagi:,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.