Wylewki

wylewki

Producent: Henkel

Wylewki podłogowe zwane również potocznie jastrychem, czy szlichtą to bardzo ważny element podłogi, który przygotowuje nasze wnętrze do ułożenia w nim podłogi. Wylewki muszą być idealnie proste i co najważniejsze wytrzymałe, ponieważ to właśnie od jej jakości zależy, czy ułożona na nim posadzka będzie trwała i łatwo nie będzie ulegała uszkodzeniom.

 

Rodzaje wylewek

 

Wylewki można podzielić na wylewki związane, czyli inaczej mówiąc zespolone lub niezwiązane z podłożem, określane również mianem pływających. Od ich rodzaju zależy to, jaki będzie sposób przygotowania podłoża.

 

Wylewki związane nakłada się bezpośrednio na strop. Zwykle mają one postać samopoziomujących się mas, co ułatwia ich nakładanie. Zanim jednak rozpoczniemy wylewkę koniecznie musimy sprawdzić, czy strop pozbawiony jest wszelkich zanieczyszczeń i elementów, które mogą osłabić przyczepność i trwałość materiału. Tak więc przed przystąpieniem do wylewki musimy odpowiednio przygotować do tego podłoże. Zagrożeniem dla jakości wylewki mogą być tłuste plamy, pył, kurz, czy pozostałości farb, czy zapraw. Oczyszczanie podłoża pod wylewkę często przybiera postać mechaniczną, którą nazywamy frezowaniem lub śrutowaniem. Kolejnym etapem następującym po oczyszczaniu podłoża, jest pokrycie go odpowiednim, specjalistycznym preparatem, który zwiększy przyczepność masy samopoziomującej i wyreguluje chłonność podłoża. Wszystkie te zabiegi mają na celu uzyskanie jak najwyższej jakości wylewki.

 

posadzka

Producent: Ardex

Podkłady pływające są dużo częściej stosowane. Ich ?płynność? polega na tym, że w przeciwieństwie do wylewek zespolonych są one oddzielone od podłoża warstwą materiału izolującego, co ma na celu głównie zwiększenie ochrony akustycznej, czy cieplnej. Przed wykonaniem takich wylewek, wzdłuż ścian umieszcza się paski z pianki poliuretanowej lub styropianu, które swoim zasięgiem powinny obejmować całą wysokość podkładu. Dodatkowo izolację ze styropianu, wełny mineralnej lub miękkich płyt pilśniowych trzeba zabezpieczyć przed wilgocią z zaprawy podłogowej folią rozciągniętą równomiernie na całą powierzchnię. Poszczególne pasy folii powinny być złączone ze sobą szczelnie metodą zgrzewania lub taśmą klejącą.

 

Jaka powinna być grubość wylewki?

 

Grubość wylewki powinna być podana w projekcie budynku. Uzależniona jest ona od kilku czynników, między innymi od wysokości osadzenia okien, samej grubości planowanej podłogi oraz od wysokości wnętrza. Wiadomo, że im większa będzie grubość wylewki, tym bardziej pomieszczenie się zmniejszy.

Kategoria: Budowa domu
Tagi:, ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.