Wyburzanie ściany i zamurowywanie drzwi

Najpierw musimy dostosować pomieszczenie obecnej spiżarki na potrzeby kotłowni. Jest to pomieszczenie niezbyt wielkie, gdyż ma 4,5 m2 powierzchni , a jego wysokość wynosi 2,6 m. Jako że nasz dom, którego potrzeby cieplne zaspokoi piec o mocy do 25 kW, więc kotłownia musi spełniać wymogi dla takiego pieca: do których należą:

  • kotłownia powinna znajdować się w osobnym pomieszczeniu i najlepiej aby było one zlokalizowane w centrum ogrzewanych pomieszczeń. W naszym przypadku jest idealnie,
  • ilość miejsca pomiędzy ścianami, a piecem powinna umożliwiać dostęp do niego np. dla potrzeb konserwacji. I tutaj panują takie zasady, że za kotłem powinno być przynajmniej 70cm miejsca, z boków min. 1 m zaś od przodu co najmniej 2 m odstępu od przegrody. My będziemy musieli nagiąć trochę te zasady, gdyż piec kaflowy, który stoi w kuchni po drugiej stronie spiżarni jest podłączony do komina stojącego w rogu ścian kuchnia-spiżarnia i aby podłączyć piec do komina musimy go przybliżyć na odległość ok 50 cm do frontowej ściany budynku,
  • przekrój komina powinien wynosić min. 20×20 cm,
  • w podłodze powinien znajdować się wpust, którego będziemy musieli zrobić i podpiąć do odwodnienia domu,
  • oprócz tego dodatkowe wymagania odnośnie bhp, oświetlenia, min. wysokości pomieszczenia 2,20 m,
  • ze względu, że drzwi do kotłowni nie prowadzą na zewnątrz budynku musimy jeszcze zrobić wentylację bezpośrednio z tego pomieszczenia na zewnątrz, którą będziemy mogli sterować.

Więc przystępujemy do działania. Najpierw wycinamy otwór do spiżarni z przedpokoju. Zaczynamy od nacięcia u góry futryny miejsca na podpórkę, która będzie szersza od futryny drzwi i będzie rodzajem asekuracji podczas wycinania i wyburzania drzwi. Mimo iż przysporzy nam to trochę pracy i spowolni ją to bezpieczeństwo przede wszystkim. Jako podpórki zastosujemy 4 cm grubości deskę, która powinna wystarczyć. Następnie nacinamy szlifierką kątową z tarczą do betonu kontur otworu z obu stron pomieszczenia i wtedy w ruch idzie młot udarowy, którym usuniemy ścianę. Gdy już usunęliśmy gruz możemy przystępować do robienia szpalet, gdyż niestety nie zbyt idealna została powierzchnia ścian, która będzie miała kontakt z ościeżnicą. Jednocześnie usunęliśmy stare drzwi od kuchni i za pomocą cegieł zamurowaliśmy otwór. Z tego względu iż tynk w spiżarni jest w dobrym stanie od razu tynkujemy miejsce po starych drzwiach i przed montażem kotła będziemy musieli tylko pomalować ściany i sufit aby to pomieszczenie było ukończone. A na pewno będzie nam zdecydowanie szybciej zrobić to zanim kupimy i zamontujemy kocioł.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.