Wybór odpowiednich grzejników

Wbrew pozorom odpowiedni dobór grzejników jest bardzo ważny. To dzięki nim zapewnimy sobie komfort cieplny w naszym mieszkaniu, przy dopasowaniu ich wyglądu do wystroju naszych wnętrz. Zasada ich działania jest prosta ? przekazują ciepło do otoczenia na zasadzie promieniowania i konwekcji, a dominujący sposób zależy od rodzaju grzejnika. Członowe i konwektorowe oddają ciepło praktycznie tylko przez konwekcję, a grzejniki płytowe przez promieniowanie.

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są grzejniki płytowe, których moc reguluje się za pomocą ilości płyt grzejnych oraz ich wymiarami. Są o tyle uniwersalne, że pasują do instalacji zarówno stalowej, miedzianej jak i ze tworzyw sztucznych.

 

Drugim chętnie stosowanym rodzajem są grzejniki konwektorowe, których budowa złożona jest z tzw. wężownicy oraz lameli. Dzięki którym powietrze napływa dołem, a ciepłe ucieka górą, dzięki czemu zachowana jest cyrkulacja powietrza. Do ich wad możemy zaliczyć gromadzenie się ciepłego powietrza pod sufitem :-)

 

Innym rodzajem grzejników, których obecnie coraz mniej osób stosuje są grzejniki członowe lub inaczej zwane żeberkowymi. Mogą być wykonane ze stali, aluminium czy żeliwa. Do największych ich zalet to duża przewodność cieplna i współpraca z zaworami termostatycznymi.

 

Są jeszcze inne rodzaje takie jak grzejniki ozdobne rurowe, w dużej mierze stosowane w łazience, pionowe, poziome w różnych kolorach. W zasadzie każde grzejniki możemy zamówić w najbardziej wymyślnym kolorze, zależy to tylko od zasobności naszego portfela i czasu oczekiwania na nie.

 

Bardzo ważnym elementem jest również odpowiedni dobór grzejników, ich usytuowanie czy połączenie ich z instalacją grzewczą. W związku z tym że jest to złożony temat, resztę zagadnień opiszę następnym razem.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.