Tynk akrylowy

tynk-akrylowy-a120_165 Dobrze dobrany tynk może zmienić oblicze każdego budynku. Rynek oferuje wiele rodzajów zewnętrznych pokryć (tynki mineralne, silikonowe, mozaikowe), które nie zawsze jednak spełniają swoje zadanie w odpowiedni sposób. Zewnętrze ściany domów są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci, wysokiej temperatury oraz innych zanieczyszczeń. Wybierając tynk warto więc zastanowić się wcześniej, z jakimi problemami możemy się zetknąć już po jego nałożeniu. Sprawdza się tutaj powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć.

 Tynk akrylowy można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Jego właściwości sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, należy do grupy produktów hydrofobowych ? nie nasiąka wodą ? charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością. Stosowanie tynku akrylowego na zewnątrz budynków powinno wiązać się z użyciem odpowiedniego impregnatu zabezpieczającego przed zabrudzeniami (powierzchnie z nałożonym tynkiem akrylowym są bardzo podatne na brud i kurz). Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się użytkowaniem produktu przez dłuższy czas. Większość tynków jest również zabezpieczana przez rozwojem grzybów i pleśni ? w trakcie produkcji dodaje się specjalne środki wzmacniające substancję. Dużą zaletą tynków akrylowych jest ich kolorystyka. Dostępne są w wielu barwach ? od pastelowych do bardzo intensywnych ? co sprzyja ich użyciu wewnątrz budynków.

akrylowy

Niestety, wiele osób wykorzystuje tynk akrylowy w niewłaściwy sposób. Jego nakładanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze oraz w wilgotnym klimacie może skutkować utratą trwałości produktu. Na ścianach powstają wówczas nieestetyczne zgrubienia i bruzdy a kolor może szybciej wyblaknąć.

 Przed nałożeniem tynku należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Jeśli na ścianach znajduje się warstwa poprzedniego tynku trzeba ją usunąć. Ścianę najlepiej zagruntować odpowiednim preparatem (koniecznie jeśli się pyli), jeśli natomiast w jej powierzchni są ubytki (rysy, głębokie odpryski i dziury) konieczne będzie położenie nowej zaprawy murarskiej lub fragmentu tynku (w zależności od wielkości uszkodzenia). Dopiero tak przygotowane podłoże może zostać pokryte warstwą tynku akrylowego.

 Tynki akrylowe nakłada się na powierzchnię za pomocą plastikowej lub metalowej pacy. Można również zastosować metodę natryskową (zaoszczędzimy czas). Całkowity czas schnięcia wynosi 24 godziny. Użycie tynku zależy od warstwy izolacyjnej ? akryl nadaje się do pokrycia powierzchni izolowanych styropianem, natomiast docieplenie z wełny mineralnej wymaga zastosowania innego rodzaju tynku. Za 25-kilogramowe opakowanie gotowej masy trzeba zapłacić minimum 100 zł. W zależności od marki produktu cena wzrasta nawet dwukrotnie.

Kategoria: Budowa domu

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.