Trawy i trawniki, narzędzia ogrodowe.

trawnik

fot. sxc

Zadbany trawnik to podstawa pięknego ogrodu. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, należy odpowiednio o niego zadbać. Pielęgnacja zieleni nie musi być trudna, wystarczy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.

Kiedy kosić?

W godzinach przedpołudniowych, kiedy trawa nie jest już mokra z rosy, a nadal ma w sobie dużo wilgoci, jest sprężysta i najlepsza do koszenia. Po południu trawa jest już wysuszona przez słońce, przez co staje się twarda. Kosząc ją szarpiemy jej źdźbła, przez co efekt końcowy nie wygląda atrakcyjnie.

Jak często kosić?

Podobnie jak w innych czynnościach – w koszeniu ważna jest systematyczność. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od pory roku. Przyjmuje się, że w lato powinno się kosić dwa razy w tygodniu, natomiast podczas wiosny i jesieni ? raz w tygodniu. Warto pamiętać również, że trawa rosnąca w cieniu wymaga rzadszych zabiegów, niż ta w słońcu. Ostatnie koszenie przed zimą powinno się wykonywać na przełomie października i listopada.

Jak kosić?

Wysokość trawnika ma znaczenie. Trawę powinno się skracać o 1/3 jej wysokości, dzięki czemu nie utraci masy zielonej, niezbędnej do prawidłowego rozwoju. Warto pamiętać, że rożne gatunki traw kosi się na różną wysokość. Trawy ozdobne oraz sportowe przycina się na wysokość od 2,5 do 3,5 centymetra, rekreacyjne na 3,5-4,5 centymetra, natomiast trawy w miejscach, gdzie jest dużo cienia ? kosimy na 2-3 centymetry wyżej, niż te, rosnące w optymalnych warunkach. Jeżeli trawnik długo nie był koszony, by doprowadzić go do dawnego stanu, należy rozłożyć zabieg na kilka razy, ponieważ jednorazowe radykalne skoszenie wysokiej trawy może doprowadzić do jej żółknięcia i obumierania.

Czym kosić?

Kiedy wiemy już kiedy i jak najlepiej jest kosić nasz trawnik, pozostaje najważniejsza kwestia ? wybór narzędzia. Na rynku dostępne są różne modele kosiarek i podkaszarek:

  • Kosiarki mechaniczne-pchane
  • Kosiarki elektryczne
  • Kosiarki akumulatorowe
  • Kosiarki automatyczne
  • Kosiarki spalinowe
kosiarka

fot. sxc

Kosiarki mechaniczne-pchane są przyjazne dla środowiska, ciche i tanie w użytkowaniu, ponieważ nie potrzebują zasilania elektrycznego. Są przydatne przy koszeniu płaskich i równych powierzchni w kształcie prostokąta. Nie nadają się przy pielęgnacji dużych trawników. Ich używanie wymaga wprawy i siły.
Najpopularniejszym modelem, są kosiarki elektryczne zasilane kablem. Polecane do małych i średnich trawników. Sprawdzają się przy koszeniu na skarpach. Minusem tego modelu jest kabel, który może utrudniać a czasem uniemożliwiać koszenie w trudno dostępnych miejscach.
Kosiarki akumulatorowe posiadają wszystkie zalety kosiarek elektrycznych. Dodatkowo praca nimi jest łatwiejsza, ponieważ nie mają kabla. Jednorazowe ładowanie wystarcza na około 20-40 minut pracy. Przed koszeniem zawsze należy pamiętać o jej naładowaniu. Minusem kosiarek akumulatorowych jest ich wysoka cena i mała dostępność na rynku.
Automatyczna kosiarka to maszyna najnowszej generacji dla zapracowanych osób. Narzędzie działa samo, nie potrzebuje nadzoru. Jest zasilana wbudowanym akumulatorem. Porusza się w sposób nieregularny, tnąc trawę z dużą częstotliwością. Jej dużym minusem jest wysoka cena.
Kosiarki spalinowe nadają się do średnich i dużych trawników. Doskonale radzą sobie z mokrą i wysoką trawą. Są mocniejsze i bardziej elastyczne niż kosiarki elektryczne. Dodatkowo nie są uzależnione od źródła zasilania. Ich wadą jest konieczność systematycznej wymiany oleju, uzupełniania paliwa oraz duży hałas. Ponadto są droższe od kosiarek elektrycznych w podobnym stylu.
Na rynku jest szeroki wybór narzędzi do koszenia, dlatego przed kupnem warto jest określić budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na jego zakup oraz zastanowić się czego od niego oczekujemy.

Kategoria: Budowa domu
Tagi:, ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.