Szkodniki w ogrodzie

Uprawa roślin ogrodowych jest wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli na naszej drodze staną szkodniki. Znacznie częściej atakują kwiaty i drzewa rosnące wokół domu niż w jego wnętrzu. Nie ma sprawdzonego środka pozwalającego zapobiec inwazji szkodników, można jednak z nimi walczyć. Ważnym jest, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby ? gdy tylko zobaczymy pierwsze objawy należy zacząć działać.

Szkodniki małe i duże

Ogrodowe szkodniki to zarówno małe, niemal niedostrzegalne dla ludzkiego oka owady i larwy (np. mszyce, skorki, gąsienice, wciornastki, ziemiórki, mączliki i wiele innych) oraz większe, takie jak ślimaki, krety, myszy, norniki i inne gryzonie. Wszystkie potrafią szybko i skutecznie zniszczyć naszą uprawę zieleni.

Kopiec kretazjezdzalnia

Krety bywają bardzo uciążliwe. Te niewielkie gryzonie, najczęściej o czarnym ubarwieniu, wynurzając się z podziemnych korytarzy formują na powierzchni kopczyki, potocznie zwane kretówkami. Ogród usłany takimi ?niespodziankami? wygląda nieestetycznie, łatwo też wdepnąć w kretowisko i ubrudzić się ziemią. Walka z kretami nie jest prosta, ponieważ gryzonie są pod ochroną. Powinniśmy sobie poradzić ?domowymi? sposobami, które jednak nie zawsze skutkują. Najlepszą metodą na ?wyproszenie? gryzoni z ogrodu jest wykonanie głębokiej podmurówki przy ogrodzeniu. Pomysł dość kosztowny ale skuteczny. Innym sposobem na pozbycie się kreta jest wykopanie głębokiego i wąskiego rowu wzdłuż granic naszej działki i zasypanie go drobnym kamieniem lub żwirem. Równie humanitarnym sposobem jest złapanie gryzonia do pułapki w tunelu i wypuszczenie go na wolność w odległym miejscu. Nie gwarantuje to jednak, że zwierzę nie wróci lub nie pojawi się kolejne. Krety są stworzeniami płochliwymi i nie lubią hałasu. W kopce można wbić plastikowe wiatraczki, które emitują drgania i szum lub kupić w sklepie specjalne odstraszacze wywołujące nieprzyjazne gryzoniom dźwięki o niskiej lub wysokiej częstotliwości.

Równie uciążliwym, nieproszonym gościem w naszym ogrodzie są ślimaki. Aktywne zwłaszcza po deszczu, potrafią w jedną noc pozbawić nas uprawianych roślin. Chętnie zjadają wszystko, co rośnie w warzywniaku i na rabacie kwiatowej, zostawiając dodatkowo śluzowe nitki. Ślimaki atakują nie tylko w czasie zwiększonej wilgotności, dlatego w okresie, kiedy nie pada deszcz możemy schronić nasze uprawy wysypując dookoła nich granicę np. z trocin lub popiołu. Skutecznym, ale czasochłonnym sposobem jest posypywanie szkodników solą. By utrudnić im znalezienie kryjówek, dobrze usunąć z ogrodu wszystko, co mogłoby sprzyjać tworzenie siedlisk ślimaków ? zalegających liści, stert desek, kamieni, wysokiej, nieskoszonej trawy. Jeśli szkodniki okazują się wyjątkowo odporne, konieczne może okazać się sięgnięcie po środki chemiczne. W sklepach dostępnych jest wiele preparatów, które skutecznie zwalczają ślimaki, np. Ślimakol, Ślimak-stop.

Turkuć podjadekzjezdzalnia

Ogromne szkody w ogrodzie może wyrządzić turkuć podjadek. Ten dużych rozmiarów, brązowy owad (ma około 5 cm długości) jest dalekim krewnym świerszczy oraz koników polnych. Niszczy rośliny podgryzając ich korzenie ? żyje pod powierzchnią ziemi dlatego trudno zareagować w odpowiednim czasie. Na turkucie najlepiej działają pułapki ? dobrze jest zwabić je w jedno miejsce, np. przy użyciu obornika, po czym wyłapać i zabić. Najskuteczniejsze (jak w przypadku większości szkodników ogrodowych) jest zastosowanie środków chemicznych. Preparaty takie nie są drogie (Basudin, Diazinon) i pozwalają przez długi czas cieszyć się pięknymi roślinami.

Uciążliwe mszyce

Plagą wielu ogrodów są mszyce. Te maleńkie szkodniki bardzo szybko się rozprzestrzeniają, niszcząc przy tym nasze uprawy. Atakują różne gatunki drzew i kwiatów ? jabłonie, grusze, śliwy, porzeczki, agrest, pelargonie, róże oraz wiele innych. Rośliny, na których żerują owady, mają utrudniony wzrost, a liście i łodygi ulegają najczęściej znacznemu zniekształceniu. Mszyce pozostawiają na liściach lepką substancję, która jest idealną pożywką dla innych szkodników i bakterii. Podobnie jak w przypadku większości szkodników ? najlepszym sposobem walki z mszycami jest profilaktyka ? lepiej zapobiegać ich pojawieniu się. zjezdzalniaW tym celu należy często plewić i usuwać chwasty z grządek ? zaniedbane rabaty sprzyjają rozwojowi szkodników. Mszyce nie tolerują zapachu mięty, można więc posadzić między kwiatami kilka sztuk. Najskuteczniejszym sposobem walki z tymi szkodnikami są środki chemiczne. W sklepach dostaniemy je pod różnymi postaciami (w sprayu, płynie) za niewielkie pieniądze.

Skoczek różany

Rośliną bardzo podatną na atak szkodników jest róża. Ten piękny kwiat wymaga szczególnej pielęgnacji i troski, zwłaszcza, że czai się na niego wiele pasożytów. Najpopularniejszym ? obok mszyc ? jest skoczek różany, niewielkich rozmiarów pluskwiak atakujący w szczególności róże pnące. Na chorej roślinie pojawiają się wówczas białawe przebarwienia, które prowadzą do usychania i odpadania liści. By zwalczyć pluskwiaka należy zastosować odpowiedni środek chemiczny, np. Owadofos lub Decis.

Kategoria: Blog
Tagi:, ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.