Szafki kuchenne – funkcjonalne i praktyczne meble

moja kuchnia

Kuchnia, poza biurem, należy do tego typu pomieszczeń, gdzie dużą wagę na etapie użytkowania, przywiązuje się do dobrej organizacji własnej pracy. Ergonomiczność ta gwarantowana może być rozsądnym rozmieszczeniem artykułów gospodarstwa domowego, stanowiących wyposażenie kuchni. Co jednak w przypadku, kiedy do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń, która docelowo ma być naszą wymarzoną, choć małą kuchnią?

Najlepszym sposobem zapanowania nad niewielkim metrażem i uczynienia z niego klimatycznego, ale jednocześnie funkcjonalnego azylu domowego jest rozpoczęcie aranżacji przestrzeni od rozplanowania i wyboru odpowiednich mebli. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku indywidualne projekty, przygotowywane pod konkretne wnętrze. Możliwości konstrukcyjnych jest wiele.

Dla gustujących w nowoczesnym, nieco awangardowym stylu stworzono meble modułowe, przypominające często swoim wyglądem dziecięce zabawki. Ta nietypowość wyglądu kryje jednak zaskakujące rozwiązania. Mebel modułowy, który zazwyczaj nie zajmuje więcej niż 2m2, przy dobrym rozplanowaniu, zawierać może w sobie lodówkę, piekarnik, płytę indukcyjną, zlewozmywak, jak również miejsce do przechowania garnków i akcesoriów kuchennych. Tajemnica tkwi nie tylko w doskonale przemyślanej konstrukcji, ale w zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań umożliwiających rozkładanie półek i elementów, co gwarantuje oszczędność przestrzeni.

Prototypem mebli modułowych jest bardzo praktyczny, wielofunkcyjny i zabudowany półwysep, pełniący funkcję zarówno blatu do przygotowania posiłku, jak i stołu.

Osoby ceniące styl tradycyjny z pewnością dostrzegą możliwości ukryte w zastosowaniu interesujących konstrukcji w zakresie rozmieszczenia szafek, od których zależy w głównej mierze pojemność mebli. W przypadku małych przestrzeni dużą rolę odgrywa maksymalne wykorzystanie przestrzeni narożnych. Gwarantują to szuflady i kuchenne szafki narożne, w których, dla wygody użytkowania, warto zamontować karuzele i zastosować otwieranie poprzez naciśnięcie i wepchnięcie frontów szafek do wnętrza. Dzięki takiemu systemowi otwarcia, przestrzeń zajmowana przez drzwi może być zajęta przez wysuwane na zewnątrz półki. Taki sam system półek sprawdzi się również w przypadki frontów montowanych na zawiasach. Do parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zaopatrzeniu w półki obrotowe i wysuwane, bardzo praktyczne ze względu na szybki dostęp do potrzebnych naczyń, należą: obciążenie półki, możliwość regulacji wysokości, kąt otwarcia i strona wysunięcia szafki czy dno półki (blat, półka na konstrukcji metalowej).

W wyborze szafek kuchennych ogromną rolę odgrywa także kwestia doboru materiału i kolorystyka mebli. W przypadku małej kuchni nie warto inwestować w monumentalne, dekoracyjne fronty z litego drewna. Wrażenie lekkości uzyskamy dzięki frontom na bazie płyty MDF. Płyta pilśniowa, czy to okleinowana folią PVC lub lakierowana, daje możliwość dopasowania mebli do wybranej stylistyki, dzięki odpowiedniej tonacji kolorystycznej mebli. Dodatkowo jest ona materiałem zdecydowanie bardziej odpornym na uszkodzenia mechaniczne niż laminowana płyta wiórowa, której wskaźnikiem użytkowania bywają podatne na wilgoć krawędzie płyty, zwłaszcza te źle dopracowane.

Dobierając kolory do aranżacji małej kuchni należy zrezygnować z ciemnych odcieni. Jasne, słoneczne barwy ożywią i optycznie powiększą metraż. Dekorację okna najlepiej zminimalizować do prostych zasłon, ewentualnie zastąpić je stylowymi roletami.

Kategoria: Wystrój wnętrz

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.