Stolarka otworowa

Okna na piętrze już gotowe, więc aby dokończyć prace nad stolarką otworową, czas na okna i drzwi na parterze. W większości zastosujemy okna o wymiarach takich samych jak są obecnie, jedynie w miejscu gdzie będzie salon powiększymy okna na obu elewacjach tak aby zarówno od strony południowej jak i zachodniej zrobić wyjście na przyszły taras.

Montowane okna będą identyczne jak te na poddaszu i taki sam ich sposób montażu. Coraz popularniejsze i bardzo modne stają się obecnie drzwi przesuwane na balkon lub taras. Na początku to był tylko sam luźny pomysł, ale im dłużej zaczęliśmy się nad nim zastanawiać, tym bardziej za nami przemawiał. Bardzo irytujące w zwykłych otwieranych drzwiach balkonowych jest to, że w każdych jest próg, który z czasem staje się bardzo denerwujący. W drzwiach przesuwnych jest on prawie niewidoczny i wychodzenie na taras jest bezproblemowe. Kolejna różnica jest to miejsce jakie zajmują otwarte drzwi balkonowe. A to co mi najbardziej podnosi ciśnienie to to gdy wieczorem chcemy wpuścić trochę świeżego powietrza, a mamy zasuniętą firanę, to najpierw musimy ją rozsunąć, potem otworzyć drzwi i znowu zasunąć firanę w obawie o owady, które mogłyby wlecieć do wewnątrz.

Jeśli zdecydujemy się tylko lekko otworzyć drzwi to napór zasłon, czy firan będzie powodował domykanie się drzwi. W drzwiach przesuwnych nie ma takiego problemu. Jednak coś za coś, cena drzwi otwieranych jest zdecydowanie mniejsza. Jednak kupuje się je na lata i zdecydowaliśmy, że są to dobrze zainwestowane pieniądze i zaczęliśmy rozglądać się za najbardziej odpowiednimi dla nas. To co nas zastanowiło to ciężar drzwi, waga ich to średnio 200 kg, ale poruszają się one w specjalnych prowadnicach co powoduje, że ich otwieranie nie wymaga dużej siły. Coraz więcej producentów ma bardzo bogatą ofertę rozwiązań i udogodnień dla osób, które decydują się na zakup takich drzwi. Są specjalne rodzaje drzwi przesuwno-uchylnych, podnoszono uchylne z różnymi udogodnieniami, takimi jak m.in. zatrzask balkonowy, hamulec funkcji rozwierania i wiele innych. Jednak wszystko to pociąga za sobą koszty. My zdecydowaliśmy się na drzwi podnoszono-przesuwne bez dodatkowych udogodnień.

Ich rozmiar to 230x230cm dzielone w połowie, obie części ruchome. Od razu musimy pamiętać o tym przy ich montażu, że prawdopodobnie będziemy chcieli w salonie zastosować ogrzewanie podłogowe, co spowoduje zrobienie wylewki i zwiększenie wysokości na której mamy zamontować drzwi. Więc już na tym etapie musimy dokładnie obliczyć gdzie wykuć otwór. W domu, w którym musimy wykuć odpowiedni otwór jest to dużo łatwiejsze. Tym bardziej że na razie nie mamy tarasu. Montaż takich drzwi nie różni się prawie niczym od montażu okien, który opisałem wcześniej. Jedynym problemem jest ich ciężar, więc potrzebujemy dodatkowych rąk do pomocy.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.