Stojak na wino ? zrób go sam !

Butelki z winem nie powinny zbierać kurzu w różnych miejscach na meblach. Wino powinniśmy przechowywać w chłodnej temperaturze, najlepiej w ciemnej piwnicy lub spiżarni. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego też potrzebujemy stojak na wino. W sprzedaży możemy znaleźć zarówno takie wyszukanego kształtu na jedną butelkę, ale i większe, spełniające rolę mebla na kilka ? kilkanaście butelek. Wprawdzie ceny przeciętnych stojaków na wina nie są drogie, ale nie idźmy na łatwiznę! Bardziej będzie nas cieszył własnoręcznie zrobiony, a tu możemy dać ponieść się swojej wyobraźni i do tego celu użyć bardzo różnych materiałów i elementów. Postaram się pokazać jak zrobić 2 rodzaje stojaków na wino. Bardzo proste, do zrobienia przez każdego.

Stojak na jedną butelkę wykonany z ?…. sznurówki! Tak dokładnie stojak wygląda jakby był zrobiony ze sznurówki, do jego wykonania potrzebujemy jeszcze takiej samej długości drutu na tyle sztywnego, aby dał się kształtować szczypcami, natomiast nie powinien poddawać się pod ciężarem butelki z winem.
Końce drutu szlifujemy i na długości 3/4 długości zginamy go robiąc 3, 4 fale w taki sposób aby stabilnie leżał na podłożu. Natomiast koniec owijamy wokół szyjki 1,5 ? 2 raz tak żebyśmy mogli swobodnie butelkę wyjąć. Następnie nawlekamy sznurówkę na drut otrzymując taki kształt:
stojak na wino z drutu stojak na wino ze sznurówki


Kolejny pomysł to zrobienie stojaka na kilka butelek z rury pcv, a najlepiej z rur różnych średnic, (np. 110mm i 50mm) nie koniecznie wszystkie muszą być większe od butelek i robić tylko jako ozdoba. Przycinamy rurki na długość 20 cm. Następnie sklejamy rurki do siebie, najlepiej za pomocą pistoletu z klejem na gorąco. Niezbędne będą zaciski do stworzenia konstrukcji z rur. Wygląd samego stojaka może być bardzo różny. Można go pomalować, przyozdobić wg własnego uznania.

3

Jak widać czasami proste w wykonaniu rzeczy wyglądają naprawdę efektownie. Na koniec pokażę własny stojak nieco trudniejszy do wykonania, na 18 butelek z winem. Aby go zrobić potrzebne będą już nieco większe umiejętności i oczywiście sprzęt. Świetny pomysł na prezent :-)

stojak na wino drewniany stojak na wino

 

Kategoria: Porady majsterkowicza

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.