Schody w domu z poddaszem

Przystępujemy do kolejnego etapu remontu. Aby zacząć jakiekolwiek prace na poddaszu musimy zacząć od zmiany schodów. Gdyż te obecne mogą nie wytrzymać zwiększonego ciężaru przy transporcie materiałów na poddasze.
jesion_thermo_p1010550

Przed inwestorami, którzy budują dom, stoi wiele zagadnień związanych z wyborem i zaprojektowaniem schodów wewnętrznych. Począwszy od ich konstrukcji: schody proste, zabiegowe, przez materiał z którego będą wykonane: schody ciężkie żelbetowe, czy lekkie drewniane po różne ?fanaberie? i drobiazgi. Obecnie rynek jest tak przesycony ciekawymi rozwiązaniami pod określony styl urządzania domu, że daje niemal niekończące się pomysły przy projektowaniu naszych wymarzonych schodów. My stoimy o tyle w dobrej sytuacji, że nasze schody już stoją i pójdziemy trochę na łatwiznę. Gdyż obecnie są to schody drewniane, ażurowe, dwubiegowe ze spocznikiem ? co oznacza, że obydwa biegi są do siebie równoległe a oddziela je spocznik, którego szerokość ogranicza klatka schodowa. Proste, bez barierek ? jak to schody na strych. Po wejściu do naszego przedpokoju pierwsze na co zwrócą uwagę nasi goście to właśnie schody, dlatego też oprócz swojej podstawowej funkcji muszą być bardzo reprezentacyjne.

Zdecydowaliśmy się na schody drewniane ? w dwóch kolorach: ciemny i jasny dąb. Nie będą to schody ażurowe, ponieważ nie dają poczucia bezpieczeństwa, więc je zabudujemy. Stopnie będą półokrągłe wykonane z ciemnego dębu i tak samo poręcz barierek. Natomiast barierka, pionowa zabudowa stopni i drewniane cokoły na ścianie przy stopniach schodów będą wykonane z jasnego dębu. Tralki kwadratowe, z delikatnymi rowkami, po dwa na każdy stopień. Do tego ciekawa, zmywalna tapeta na ścianach przy schodach nada niezwykłego charakteru naszej klatce schodowej.

Schody zostały zamówione u lokalnego stolarza, który specjalizuje się w niestandardowych zleceniach. Niestety drewno dębowe nie jest tanie. Ale wychodzimy z założenia że to inwestycja dożywotnia i ze względu na to, że nieustannie będą użytkowane, warto teraz w nie zainwestować.


Kolejnym razem opiszę ich montaż. Na razie bez barierek i elementów wykończeniowych ścian, ze względu na to że będziemy korzystać z nich roboczo i dopiero po wykończeniu poddasza będzie wykańczana klatka schodowa.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.