Rośliny ozdobne

Każda roślina ma walory dekoracyjne, niektóre gatunki większe, inne ? mniejsze. Są jednak takie, które w szczególności nadają się do ozdoby domu i ogrodu, wyglądają efektownie dzięki pięknym kwiatom, nietypowym kształtom liści, zabarwieniu, ciekawym owocom czy łodygom. Rośliny ozdobne wysiewa się bezpośrednio do gruntu lub rozsadza, znajdziemy wśród nich zarówno gatunki jedno-, dwu-, jak i wieloletnie, pozostawiane w gruncie na zimę lub nie.

Balkon cały w kwiatach

Wraz z rozpoczęciobrazek_kwiatyem wiosny zaczynają się porządki balkonów. Niewielkim nakładem finansowym można efektownie ozdobić taras, kupując kwiaty w donicach wiszących lub do przymocowania do barierek: pelargonia, petunia, surfinia, fuksja, lobelia, bidens i werbena to tylko niewielka część tego, co oferują sklepy. Wszystkie rodzaje dostaniemy w wielu odmianach kolorystycznych, a ich bujnie rozrośnięte kwiaty wyglądają dekoracyjnie na każdym balkonie. Coraz częściej do ozdoby tarasu wykorzystuje się jednak inne rośliny, których ogrodnicy nie przeznaczają do uprawy typowo balkonowej. Na tarasie dobrze wyglądają również drzewka ozdobne, owocowe, krzewy kwitnące oraz sukulenty. Daktylowiec, oliwka (można ją formować), cyprys, cytrusy (cytryny, kalamondyna, kumquat) stworzą w najbliższym otoczeniu śródziemnomorski klimat. Z tarasami i balkonami o drewnianym podłożu dobrze komponują się różne odmiany agawy (rośliny o dużej odporności na wysoką temperaturę oraz inne warunki pogodowe) oraz sukulenty (również odporne na suszę i skrajnie wysokie temperatury, efektownie wyglądają po zasadzeniu kilku różnych odmian w szerokiej donicy, małe sadzonki można kupić za kilka złotych za sztukę).

Krzewy ozdobne

W ogrodzie nie powinno zabraknąć ozdobnych krzewów. Do najpopularniejszych odmian należą: forsycja, o pięknych, żółtych kielichach, lilak, zwany także bzem, azalia japońska, hortensja ogrodowa oraz drzewiasta, kalina, pięciornik krzewiasty oraz jaśminowiec wonny. Uprawiając tego typu rośliny nie powinniśmy zapominać o ich systematycznym przycinaniu, dzięki któremu krzewy będą miały więcej kwitnących pąków. Ozdobą może być również popularny bukszpan, pod warunkiem, że uformujemy z niego ciekawy kształt.

Jego sadzonki, dostępne w sklepach za kilka złotych, utrzymują zielone liście przez cały rok. Rośliny iglaste (zwłaszcza krzewy) doskonale nadają się do formowania rozmaitych kształtów. Nieduże sadzonki sprzedawane są za kilkanaście złotych, więc możemy udekorować ogród niewielkim nakładem kosztów. Thuja Brabant rośnie wyjątkowo szybko, dobrze znosi ścinanie, dostępna jest w różnych wielkościach. Thuja Danica tworzy estetyczne, ciekawie wyglądające kuliste kształty. Pozostałe krzewy ozdobne nie wymagające zbytniej pielęgnacji to np. cis i jałowiec.

 

Drzewa i rośliny pnące

Kiedy zaopatrzymy nasz ogród w rośliny i krzewy, pora na drzewka. Gatunki polskie (klon, brzoza) odchodzą w zapomnienie i mało kto sadzi je w na działce. Dużo większą popularnością cieszą się drzewa ozdobne, zarówno liściaste jak i iglaste. Subtelne i dekoracyjne jednocześnie są kwiaty magnolii, kwitnące w soczystych kolorach (np. purpura, ciemny fiolet). Jesienią będziemy zadowoleni zwłaszcza z tych roślin, których liście ulegają przebarwieniu. Ambrowiec balsamiczny przybiera wtedy różnorodne kolory ? od fioletowej po pomarańczową. Podobnie jest w przypadku tulipanowca amerykańskiego, którego delikatne kwiaty jesienią zabarwiają się na żółto, tworząc na drzewie okazałą koronę. Element dekoracyjny możemy stworzyć obsadzając wokół pnia większego drzewa roślinę pnącą (najpopularniejszy jest bluszcz ogrodowy, odporny na ciężkie warunki klimatyczne, małe sadzonki można kupić za około 5 zł). Pnączem można również ?zagospodarować? ścianę budynku lub jej fragment, kolumnę, pergolę, balustradę balkonową lub specjalnie przygotowaną konstrukcję, która posłuży jako podstawa do rozrastania się rośliny.

(Nie)zwykła trawa

Zaaranżować ogród niewielkim nakładem pieniężnym można na wiele sposobów. Jeśli znudziły się nam tradycyjne sadzonki, pustą przestrzeń można zapełnić ozdobnymi trawami. Ich sadzonki są tanie a roślina szybko się rozrasta tworząc dekoracyjne ?wyspy?. Niezwykle ozdobne kwiatostany tworzy trawa pampasowa (srebrna lub lekko różowawa), która kwitnie od września do października. Popularne gatunki to również turzyca japońska, trawa cytrynowa, rozplenica japońska, łzawica, dmuszek jajowaty, miskant. Trawy ogrodowe nie mają dużych wymagań co do gleby i stanowiska sadzenia (niektóre rosną nawet na jałowej glebie), większość gatunków można uprawiać w miejscach słonecznych i zaciemnionych.

 

Kategoria: Blog
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.