Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Aspekt dekoracyjny, choć niezaprzeczalny, zwłaszcza w odniesieniu do rolet wewnętrznych, pozostaje zaledwie na marginesie głównych przesłanek przemawiających za wyborem tego typu osłon zewnętrznych budynku. Stają się one elementem zewnętrznego wyposażenia budynku, wybieranym coraz częściej ze względu na korzystny wpływ na bilans energetyczny domu, zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jak również pełnienie funkcji zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem.

Z tego względu, że różne systemy rolet zewnętrznych bywają zintegrowane z konstrukcją budynku, decyzję o ich wyborze najlepiej podjąć odpowiednio wcześnie, jeszcze w fazie projektowania obiektu.wee-westie-longing-for-squirrel-dinner_l Do wyboru mamy w tym przypadku kilka podstawowych modeli. Najbardziej uniwersalne są rolety elewacyjne, montowane na murze albo na wnęce okiennej, produkowane zazwyczaj z wysokiej klasy aluminium. Wymieniając okna można pokusić się jednocześnie o inny typ rolet zewnętrznych, jakim są rolety nakładane na okno i razem z nim montowane we wnęce. Dobrą ochroną akustyczną i cieplną budynku odznaczają się rolety podtynkowe, niewidoczne na elewacji, ponieważ montowane do wnęki nadproża. 

Wraz z wyborem rolety zastanowić się należy nad wyborem rodzaju napędu. Zaleca się napędy elektryczne, posiadające dłuższą trwałość niż ręczne i sterowane najczęściej przez przełączniki. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie także wyposażenie wybranego modelu rolety w czujnik połączony z instalacja alarmową budynku, który spowoduje automatyczne zaryglowanie rolet w przypadku zagrożenia.

office-blinds-yahoo_l Wyborem rolet wewnętrznych rządzi już przede wszystkim własne odczucie estetyczne. Różnorodne gusta z pewnością zostaną zaspokojone ze względu na szeroki asortyment dostępnych rodzajów, materiałów i wzorów rolet. Do standardowych należą zwijane rolety w których wybrać można opcję wolnowiszącą lub kasetową. W drugim przypadku, osadzona na prowadnicach roleta ściśle przylega do ramy okiennej nawet przy uchylonym oknie. Ciekawą dekoracją okna stanie się roleta rzymska, składająca się falami lub austriacka, przypominająca stylowe zasłony, otwierana przy pomocy sznurków na podobieństwo kurtyny. Kolejnym rodzajem są rolety plisowane, składane niczym harmonijka. System dwufunkcyjnych w ich zakresie umożliwia interesujące kombinacje odsłonięcia okien ? od dołu lub od góry.

Wybierając materiał, z którego wykonane będą rolety, trzeba pomyśleć o jego funkcjonalności i aspekcie estetycznym. Zdarza się bowiem, że są to elementy wykluczające się. Rolety z tkanin naturalnych z pewnością prezentują się lepiej niż dekoracje okien wykonane z tworzyw sztucznych. Ich odporność na zabrudzenia jest jednak zdecydowanie niższa, a czyszczenie bardziej pracochłonne.

Chcąc zabezpieczyć stolarkę okienną przed naruszeniem podczas montażu rolet, należy rozważyć tę kwestię już podczas zakupu. Różnorodność dostępnych na rynku systemów montażu sprawia, że bez problemu wybrać można system bezinwazyjny w odniesieniu do ram okna. Wybierając rolety w kasecie wybrać należy w takim przypadku opcję przyklejaną zamiast przykręcanej. Roletę montujemy wtedy na haczykach, dołączonych do zestawu, które mocujemy na ramie okiennej za pomocą taśmy dwustronnej, w którą haczyk najczęściej jest już wyposażony. Z montażem takim poradzi sobie nawet amator.

Kategoria: Wystrój wnętrz
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.