Przegląd kotłów na paliwo stałe

Są to kotły uniwersalne, z tego względu że mamy do dyspozycji bardzo szeroką gamę surowców, które mogą być w nich spalane. Należy do nich m.in.: węgiel kamienny, drewno, a także biopaliwo: brykiety, palety, słoma itp. Kotły te są dzielone na 3 kategorie: kotły ze spalaniem górnym, zwane inaczej komorowymi, kotły ze spalaniem dolny czyli zasypowe oraz kotły z zagazowaniem paliwa.

Kotły ze spalaniem górnym ? najbardziej rozpowszechnione i najchętniej kupowane. Głównie dlatego że mają niską cenę. Charakterystyczną ich cechą jest wspólna komora spalania z komorą zasypową, jeden albo dwa kanały przez które przechodzą spaliny oraz stały ruszt. W procesie spalania cały surowiec zostaje zamieniony w żar i to stosunkowo szybko. Niestety sprawność tych urządzeń jest mała.

Kotły z dolnym spalaniem ? w porównaniu ze spalaniem górnym są droższe, ale cechują się dużo większą sprawnością i mniejszą emisyjnością spalin. Charakterystyczna ich cecha to umieszczenie komory spalania w tylnej części komory zasypowej. Paliwo spala się przy udziale paliwa wtórnego. W takich kotłach głównym paliwem jest węgiel kamienny czy koks.

Kotły zagazowujące ? w tych kotłach spalanie odbywa się inaczej. Komora odgazowująca w tych kotłach suszy doprowadzone paliwo (zazwyczaj jest to drewno) które następnie jest odgazowane. Powstały gaz miesza się z powietrzem wtórnym. Taka mieszanina spala się w komorze spalania. Te kotły są droższe od tych opisanych powyżej.

Obecnie kotły na paliwo stałe są uznawane za najtańsze na rynku urządzenia grzewcze. Jednak ich eksploatacja bywa uciążliwa. Pomimo iż duża liczba kotłów jest sterowana automatycznie, paliwo jest podawane z podajnika to kubatura pomieszczenia, w którym go zastosujemy musi mieć określoną kubaturę. Do tego dochodzi miejsce na składowanie opału, duża ilość powstającego popiołu w procesie spalania oraz konieczność manualnego uzupełniania paliwa nawet przy dużych zasobnikach.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.