Panele podłogowe ? rodzaje i właściwości

 

Panele podłogowe

fot. Kronopol


Niekwestionowanym zwycięzcą wśród materiałów podłogowych są nieprzerwanie od kilku lat panele podłogowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się od siebie nie tylko samym wyglądem, ale również budową, sposobem montażu, czy wytrzymałością na ścieranie. Wybór konkretnego modelu w dużej mierze uzależniony jest od budżetu, jakim dysponuje inwestor oraz od ich miejsca przeznaczenia. Sprawdź, jakie są modele paneli oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje paneli podłogowych

towopol

Panele laminowane są materiałem drewnopochodnym, jednak ich ostateczny wygląd wcale nie musi wyglądać, jak prawdziwa deska. Panel może również przybierać formę starej posadzki, cegły, czy naśladować każdy inny materiał. Ten fakt i dodatkowo całkiem przystępna cena sprawiają, że panele podłogowe laminowane cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. Ułożona z nich podłoga cieszy się trwałością i dobrym wyglądem przez wiele lat, jednak należy pamiętać, że niezwykle ważna jest ich odpowiednia eksploatacja i pielęgnacja. Nie ma możliwości renowacji starych i zniszczonych paneli laminowanych, tak jak nie ma możliwości ich lakierowanie, czy cyklinowanie. Okazuje się, że za powstawanie zarysowań, czy innych widocznych gołym okiem uszkodzeń paneli laminowanych, odpowiedzialny jest piasek, który przenosimy sami. Malutkie ziarenka pod wpływem nacisku mogą naprawdę niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszej podłogi.

Jaki rodzaj wybrać

Panele drewniane niewątpliwie stanowią jeden z najlepszych jakościowo materiałów do krycia podłóg. Przede wszystkim cechują się one wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia ich długoterminowość i trwałość. Co więcej na rynku dostępnych jest wiele rodzai paneli drewnianych imitujących przeróżne odmiany drewna. Układając nimi podłogę mamy gwarancję tego, że ostateczny wygląd będzie niezwykle estetyczny oraz wniesie do każdego wnętrza naturalne ciepło i nada mu niepowtarzalny nastrój.

Decydując się na zakup paneli podłogowych przede wszystkim należy mieć na względzie ich przeznaczenie. Wbrew pozorom to, czy będą one stanowiły podłogę kuchni, salonu, czy pomieszczenia gospodarczego jest bardzo istotne. Bagatelizowanie tego zagadnienia może sprawić, że inwestycja okaże się nietrafiona i po niedługim czasie konieczna będzie ich wymiana. Oczywiście za lepszy model paneli trzeba będzie wyłożyć nieco więcej pieniędzy, jednak nie zmienia to faktu, że dadzą nam on gwarancję długoterminowej eksploatacji. Producenci nie ukrywają szacowanej długości służebności swoich wyrobów proponując różne okresy gwarancyjne, które dają nam wskazówkę, czego tak naprawdę możemy oczekiwać. Ciekawostką jest fakt, że okresy gwarancji dawane na panele podłogowe mają przedział od 25 nawet do stu lat!

Kategoria: Wystrój wnętrz
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.