Oświetlenie zewnętrzne

Ozdjecieświetlenie w ogrodzie to bardzo ważny element dekoracji naszej przestrzeni zewnętrznej. Dom wygląda o wiele lepiej komponując się z różnego rodzaju iluminacjami świetlnymi. Ponadto, projektując tereny na zewnątrz budynku, możemy sprawić, że będą one przyjemniejsze w użytkowaniu, bardziej praktyczne i efektowne.

 

 

 

Jak stworzyć optymalne dobre oświetlenie zewnętrzne?
zjezdzalnia
Aby stworzyć idealną przestrzeń zewnętrzną przed naszym domem, przede wszystkim musimy wybrać rodzaj lamp, które nas interesują i najlepiej sprostają naszym wymaganiom. Mamy do wyboru między innymi lampy: ścienne, stojące oraz dogruntowe. Każde z nich charakteryzują się innymi właściwościami. Mają swoje wady i zalety, które postaramy się pokrótce przedstawić.

 

- Lampy ścienne ?mogą mieć wiele kształtów i rodzajów. Najpopularniejsze są te stanowiące ?kinkiety zewnętrzne?, służące do tworzenia iluminacji świetlnych na nowoczesnych budynkach. Niemniej jednak bardzo chętnie kupowane są także lampy stylizowane na tradycyjne rzeźbione klosze z dodatkiem metalu, aluminium oraz szkła. Są one odporne na warunki atmosferyczne oraz dodają elewacji klasycznego wyglądu. Jest to najlepszy rodzaj lamp do oświetlenia ganków czy tarasów ? dają bowiem dużo światła oraz można je zamontować na ścianach czy balustradach.

 

- Lampy stojące ? wśród lamp stojących, prócz wielości rodzajów mamy także do wyboru różne rodzaje zasilana. Szczególnie popularne są aktualnie lampy solarne, które w dzień magazynują energię w akumulatorze, a w nocy świecą bez zasilania elektrycznego z zewnątrz. Stanowią idealne podświetlenie alejek czy rabatek, jednocześnie nie potrzebując przewodów czy kabli by działać. Co ciekawe, atutem lamp stojących jest ogromny wybór stylów (nowoczesny, klasyczny, neutralny) oraz rodzajów.

 

- Lampy dogruntowe ? czyli lampy z oprawami montowanymi bezpośrednio w ziemi. Mogą one stworzyć naprawdę efektowne iluminacje, niemniej jednak zasięg ich oświetlenia jest ograniczony. Jeśli potrzebujemy więcej światła, warto wybrać inny rodzaj lamp ogrodowych. Ponadto w przypadku lamp dogruntowych, inaczej niż w przypadku solarnych, mamy dodatkowo konieczność montażu instalacji elektrycznej do zasilania oświetlenia.

 

Warto pomyśleć także o kwestii energooszczędności. Wiele lamp montowanych w ogrodzie lub na elewacji zużywa spore ilości prądu. Powinniśmy więc zatroszczyć się o to, aby nasze rozwiązanie było stylowe, ale i ekonomiczne. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest wybór diody LED lub lamp solarnych. Diody LED zużywają mniej energii niż zwykłe żarówki, lampy solarne z kolei posiadają wbudowany akumulator, który pozwala im świecić w nocy bez zasilania z zewnątrz ? w dzień magazynują energię, a w nocy oddają ją w postaci światła. Wszystko to jest przyjazne dla środowiska oraz dla portfela. Kolejnym rozwiązaniem, które pozwoli nam na oszczędność pieniędzy są lampy uruchamiane automatycznie ? przykładowo dzięki czujnikom ruchu lub czujnikom zmierzchowym. Oba rodzaje czujników regulują włączanie i wyłączanie lamp zewnętrznych w zależności od określonych warunków. Oświetlenie nie musi więc być włączone non-stop, lecz aktywuje się gdy jest to konieczne.

Kategoria: Wystrój wnętrz
Tagi:, , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.