Oświetlenie wokół domu

Kiedy słupki rtęci szybują w górę a ciężkie, zimowe chmury odsłaniają niebo, rozpoczyna się sezon ogrodowy. Grille, spotkania towarzyskie, wieczorne prace przy domu ? konieczny może okazać się montaż zewnętrznego oświetlenia. Zapewni ono stałe źródło światła oraz urozmaici nasze najbliższe otoczenie. Jaki jego rodzaj będzie zatem najlepszy?

Dzięki odpoobrazek_oświetleniewiedniemu oświetleniu nawet najbardziej ?zwyczajny? ogród może zyskać na atrakcyjności. Wieczorna gra świateł stworzy romantyczny nastrój, dzięki któremu będziemy chętniej spędzali czas wśród zieleni. Przed wyborem konkretnej lampy powinniśmy jednak zastanowić się, co jest naszym głównym celem: stworzenie ?klimatu? czy może funkcjonalnego otoczenia, po którym będziemy z łatwością przemieszczać się w nocy? Dużym utrudnieniem podczas aranżowania ogrodu może być źródło zasilania ? jeśli na zewnątrz nie mamy rozprowadzonego odpowiedniego okablowania a nie chcemy rozkopywać zieleni, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup lamp solarnych, które pracują dzięki energii słonecznej (niestety nie sprawdzą się w pochmurne dni). Modele takie nie dają dużo światła, tworzą jednak efektowne akcenty np. wzdłuż drogi do domu. Lampy solarne są tanie i proste w montażu (mniejsze modele można kupić już za około 3 zł, mocuje się je poprzez wbicie do ziemi). Oświetlenie takie, podobnie jak diody LED, jest energooszczędne, więc nasze domowe wydatki na prąd nie wzrosną.

Poza oświetleniem punktowym powinniśmy pomyśleć również o lampach montowanych bezpośrednio do ścian budynku ? kinkietów. Zasilane tradycyjnymi żarówkami (najlepiej energooszczędnymi) dają dużo więcej światła niż lampki solarne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kinkietów, dzięki czemu możemy dopasować je do elewacji domu lub wręcz przeciwnie ? skontrastować z nią. Modne są zwłaszcza te lampy, które imitują przydrożne latarnie ? w wersji ogrodowej możemy dostać je za około 100 zł.

Oświetlając otoczenie domu coraz częściej stosuje się inteligentne rozwiązania ? lampy z czujnikiem ruchu czy sensorem dzień/noc. Pierwszy typ sprawdzi się w miejscach, z których często korzystamy, ale nie spędzamy w nich wiele czasu, np. przy drodze prowadzącej do domu lub wejściu do garażu. Dzięki takiemu funkcjonalnemu oświetleniu nie musimy się martwić, czy zgasiliśmy światło, a w razie próby włamania złodziej prawdopodobnie zostanie odstraszony. Z kolei sensor dzień/noc reaguje na zmianę natężenia światła i lampa automatycznie włącza się po zapadnięciu zmroku i wyłącza z nastaniem świtu. Ceny lamp z czujnikami są wyższe niż np. solarnych, zależne są jednak od wielu czynników, nie tylko samego sensora (wpływ na cenę ma oczywiście wielkość produktu, materiał wykonania). W sklepach dostaniemy modele ?inteligentne? już za około 50 zł, za produkt lepszej jakości zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Oświetlenie zewnętrzne domu powinno być planowane już na etapie wznoszenia budynku ? konieczne może być bowiem doprowadzenie instalacji do miejsc, w których będą znajdowały się lampy. Modele niewielkie i niskie oraz oświetlenie oczek wodnych dobrze komponuje się z zielenią, naturalnym drewnem oraz elementami małej architektury ogrodowej. Większość z nas nie przykłada jednak większej wagi do wyboru lamp ? odrobina kreatywności wystarczy jednak, by zmienić najbliższe otoczenie nie do poznania.

Kategoria: Blog
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.