Okladziny ścienne i sufitowe

Obecnie na rynku artykułów dekoracyjnych mamy wiele propozycji materiałów, które pozwalają nam stworzyć nasze wnętrza – mieszkań i domów, takimi jakimi chcemy według naszego gustu i zainteresowań. Możemy dzięki nim wykreować nasz własny azyl. O klimacie wnętrz decyduje często dobór okładzin ściennych i sufitowych.

Dobór materiału ścian- tylko nasz design

Propozycji jest wiele – można wybrać tradycyjne rozwiązania, albo nowoczesne i nietuzinkowe, w obu przypadkach podkreślające nasz indywidualny styl. Jedną z propozycji nieprzemijających są tapety. Dzięki ich różnorodności każde pomieszczenie- zarówno salon, jak i kuchnia i łazienka – nabierają nowego charakteru. Do wyboru mamy szeroką gamę barw i wzorów tapet :papierowych, akrylowych, winylowych, korkowych, tekstylnych i z włókna szklanego. Najmniej trwałe są papierowe i akrylowe. Najodporniejsze zaś są winylowe i z włókna szklanego – najczęściej stosowane w kuchni, łazience, ponieważ odporne są na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, oraz na działanie wysokich temperatur i łatwo można je utrzymać w czystości. Można tez uzyskać ciekawy efekt pokrywając ściany tapetami z włókien naturalnych – np. z rafii, bambusa, czy traw morskich.

Zazwyczaj tapety wybierane są z dwóch powodów – po pierwsze : co jakiś czas można bez dużych nakładów finansowych odmienić swoje wnętrze, wymieniając starą na nową tapetę( nowy rodzaj, faktura, kolor), po drugie : można dzięki niej pokryć doskonale nierówności ścian( np. bardzo dobrze sprawdzają się tapety podklejone warstwą fizeliny -.w tym przypadku klej nakładany jest tylko na ścianę). Uzupełnieniem tapety lub odrębną dekoracją mogą być bordiury, które mogą ożywić i odmienić nawet starą tapetę. Interesującą propozycją są fototapety. Do wydruku jej potrzebne jest zdjęcie. Drukowane jest ono na foli samoprzylepnej, dla trwałości i ochrony wydruk pokryty jest laminatem, który może być matowy, błyszczący lub satynowy. Możemy mieć niepowtarzalną ścianę lub jej część mając naklejoną np. fototapetę ze zdjęciem naszej rodziny, naszych dzieci, czy utrwalonego kadru z naszej wakacyjnej podróży. Fototapety w pomieszczeniach bez okien- np. ze zdjęciem otwartej przestrzeni ogrodu mogą optycznie powiększać wnętrze. Również dla podkreślenia indywidualności, ale bez dużych nakładów finansowych można odmienić wystrój poprzez naklejki ścienne. Wśród dużego wyboru można wybrać dla siebie ; cytaty znanych ludzi, złote myśli, fotografie, motywy roślinne. Naklejki są w 28 kolorach i w 3 rozmiarach(S, M, L).

Powrót do natury – klasyka, czy nowoczesność materiału

Innym ciekawym rozwiązaniem dla ozdobienia naszych ścian jest boazeria. Odchodzi się jednak od kładzenia jej na całej powierzchni ściany – od góry do dołu. Teraz modna jest tzw. Boazeria angielska, czyli kładziona do wysokości 80 – 90 cm. Reszta ściany jest, albo pomalowana, albo pokryta tapetą. Angielska boazeria sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Można zamiast boazerii wybrać panele, które są łatwe w montażu i mają zastosowanie też w kuchni i łazience(np. możemy nimi obłożyć przewody instalacyjne).Oferta wzorów jest bardzo duża – np. imitują drewno, kamień. Panele są tańszą propozycją w stosunku do płytek ceramicznych. Zaletą ich jest łatwość w pielęgnacji. Niedawno producenci przedstawili panele z żywicy. Jest to już propozycja droższa, ale panele te dzięki swej unikatowości stwarzają niepowtarzalny klimat np. łazienki. Panele te są z żywicy syntetycznej, są przeźroczyste lub półprzeźroczyste, przypominają szkło. Do specjalnych form wypełnionych elementami roślinnymi(np. liśćmi, pędami bambusa, kamykami, źdźbłami trawy wlewa się płytę żywiczną, która po zastygnięciu staje się gładka. Może być ona w 1 kolorze, lub w wielu. W sprzedaży można nabyć różne wymiary płyt. Panele z żywicy często stosowane są na okładziny ścian, na ścianki działowe – dają one poczucie przestronności, lekkości i są niepowtarzalną dekoracją. Producenci proponują powrót do natury między innymi też przez użycie w okleinach ściennych imitacji kamienia(np. na ścianach), czy też w formie mozaiki ceramicznej – często wykorzystywanej jako materiał ozdobny w łazience. Mozaika dostępna w sprzedaży w tzw. plastrach, które zamontowuje się na plastikowej siatce wym. 30x30cm, którą wraz z mozaiką przykleja się do ściany. Dopełnieniem wystroju ścian jest aranżacja naszego sufitu.

Od drewna po gips

Ciepłego klimatu pomieszczeniom dodają drewniane dodatki np. belki drewniane na suficie. Producenci oferują belki imitujące drewno. Są one zrobione ze sztywnej pianki poliuretanowej, następnie odciśnięte w specjalnie przygotowanej formie. Belki rustykalne są łatwe w montażu i na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak drewniane(posiadają sęki i słoje). Nadal dużą popularnością cieszą się kasetony. Ich lekka konstrukcja i łatwość montażu – sprawia, że chętnie są montowane na suficie. Poza tym, gdy mamy nierówności – doskonale je maskują. Popularnym rozwiązaniem jest też sufit podwieszany z płyty gipsowo – kartonowej. W niej umieszczone oświetlenie punktowe sprawia, że hol, łazienka, czy kuchnia tworzą miły i przytulny nastrój.

Dostępność wielu materiałów oklein ściennych i sufitowych, sprawia, że możemy sami nadać naszym wnętrzom- niepowtarzalny i indywidualny styl.

Leave a Reply