Odpowiedni dobór grzejników

Przy odpowiednim doborze grzejnika kluczową rolę odgrywa jego moc cieplna wyrażona w [W], która musi pokrywać zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia w którym się znajduje. Przy gotowych projektach domów z góry instalatorzy określają takie specyfikacje, a nawet i rodzaj grzejników czy rekomendowaną markę. Ale niestety nie posiadamy projektu domu, więc przeliczenia będzie trzeba wykonać. Moc cieplna grzejnika powinna być większa niż jej straty, aby nie wydłużać czasu nagrzania pomieszczenia. Jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło q domu budowanego w systemie „starej technologii” waha się od 120 do 200 W/m2. Jeżeli wartość tą pomnożymy przez powierzchnię pomieszczenia to otrzymamy przybliżone zapotrzebowanie na moc Q.

Q [W] = q [W/m2] * A [m2]

Jednak musimy pamiętać że nie są to dokładne obliczenia, ponieważ nie uwzględniliśmy większych przeszkleń, sąsiedztwa nie ogrzewanych przestrzeni np. takich jak garaż czy wielu innych aspektów. Dlatego też powinniśmy do uzyskanego wyniku dodać 10% na takie niedoszacowanie. Zalecane jest również dobranie grzejników „na wyrost” i zamontowaniu zaworów termostatycznych. Wtedy np. będziemy mogli szybko nagrzać sypialnie przed nocą, a w dzień kiedy z niej nie korzystamy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu.

Innym aspektem dobory grzejników jest ich współpraca ze źródłem ciepła. Przy zastosowaniu kotłów gazowych lub olejowych najbardziej odpowiednie są grzejniki płytowe lub konwektorowe. Jeśli zdecydujemy się jednak na kocioł na paliwo stałe to musimy zakupić zwykłe grzejniki członowe z dużą pojemnością wodną.

Następnym razem zajmiemy się usytuowaniem grzejników i ich odpowiednim połączeniem z instalacją grzewczą.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.