Nożyce do trawy, sekatory i nożyce do żywopłotów

sekator1

Piękny ogród to zazwyczaj wynik nie tylko dobrego pomysłu i rozplanowania przestrzennego roślin na działce, ale przede wszystkim regularnych prac pielęgnacyjnych. Wiedza na temat wymagań glebowych, zapotrzebowań mineralnych, optymalnych warunkach dla wzrostu określonych gatunków, połączona z dbałością o ich prawidłowy rozwój i zabezpieczenie przed szkodnikami przynieść może dopiero oczekiwane rezultaty. Zazwyczaj za cieszącym oko widokiem nawet zadbanego trawnika lub równo przystrzyżonego żywopłotu kryje się czyjaś praca. Aby jej efekty mogły być zadowalające należy posiadać odpowiedni sprzęt, dzięki któremu strzyżenie i nadawanie roślinom pożądanych kształtów będzie zadaniem prostym i stosunkowo łatwym.

Zakup narzędzi do pracy w ogrodzie musi być oczywiście przemyślany. Zastanowić trzeba się przede wszystkim nad charakterem pracy, jaką będziemy wykonywać, rodzajem roślin, które będą przycinane oraz ich wielkością i grubością konarów. Od tych parametrów roślin zależy bowiem dobranie dobrych narzędzi, zdolnych do wykonania zamierzonej pracy bez znacznego obciążenia stawów i mięśni, co jest bardzo istotne przy dłuższym użytkowaniu nożyc i sekatorów.

nozyce-do-trawy

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jaki jest najlepszy sekator, ponieważ innego narzędzia użyjemy do rabatek kwiatowych, innego do przycinania krzewów. Najważniejsze, aby każde z tych urządzeń posiadało odpowiednie ostrza, ponieważ złej jakości produkty mogą kaleczyć rośliny i doprowadzać do ich chorób, ergonomiczne rączki zmniejszające obciążenie nadgarstków oraz dłoni, jak również najlepszą do planowanego zakresu czynności długość ramion sekatora. Kupując narzędzie warto zwrócić uwagę na okres gwarancji oraz możliwość wymiany części sekatora, które podlegają naturalnemu zużyciu. Dostępność wymiennych części umożliwi wymianę wyłącznie drobnych elementów w sprawdzonym narzędziu, bez konieczności inwestycji w nowe modele. Kupując sekator można wybierać, biorąc pod uwagę kształt ostrza, pośród dostępnych na rynku sekatorów kowadełkowych i nożykowych. Pierwszy mechanizm tnący polega na cięciu poprzez oparcie gałęzi na szerszym kowadełku przez które przechodzi ostrze. Dobrze sprawdza się w przypadku podcinania chorych i martwych gałęzi. W przypadku sekatora nożycowego gałąź jest cięta przez oba ostrza. Wybierając długość ramion sekatora najlepiej uzależnić od wielkości roślin, które będziemy przycinać. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się jednak, zamiast kupna sekatora z długimi ramionami, zakup modelu o średniej długości ramion z możliwością ich teleskopowego wysuwania, co umożliwi dostęp do wysoko usytuowanych gałęzi.

sekator-dzwigniowy

Jeśli na działce posiadamy znaczne obszary wymagające regularnego przycinania, zamiast narzędzi ręcznych warto zastanowić się nad kupnem nożyc elektrycznych, akumulatorowych albo spalinowych. Model nożyc elektrycznych dobrać trzeba do wielkości żywopłotu, od tego zależy wybór mocy urządzenia oraz rozstaw noży tnących. Do nieskomplikowanych i płaskich powierzchni najlepiej wybrać urządzenia z dłuższą listwą tnącą. Pracując z tym typem urządzeń trzeba zachować ostrożność, aby nie przeciąć kabla zasilającego. Podobnie cichą pracę zapewniają nożyce akumulatorowe, które można nabyć, jeśli posiadamy niewielki żywopłot. Ich wyższość nad elektrycznymi polega głównie na braku przewodu ograniczającego zasięg urządzenia. Do najbardziej profesjonalnych zalicza się typ nożyc spalinowych. Są one bardzo wydajne i mocne, polecane do dużych powierzchni, w przypadku których praca na urządzeniach elektrycznych będzie problemowa. Jedyna ich wadą może być waga i głośny tryb pracy.

Kategoria: Porady majsterkowicza
Tagi:,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.