Mała architektura w ogrodzie ? czyli jak urządzić ogród ze smakiem

Altana ogrodowaOgród, jako miejsce reprezentacyjne, które otacza dom, wiele mówi nam o właścicielach samego budynku. Ogród powinien więc być zadbany i stylowo urządzony. Z pomocą śpieszą tutaj na szczęście producenci i dystrybutorzy rozmaitej tak zwanej: małej architektury ogrodowej. Dzięki temu możemy urozmaicić i upiększyć nasz ogródek.

Co kryje się pod pojęciem ?mała architektura w ogrodzie?? Przede wszystkim niewielkie, zwykle montowane na stałe elementy użytkowe lub ozdobne, które można umieścić w ogródku. Są to między innymi: altana, grill ogrodowy, trejaż, pergola, plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko, studnia, huśtawka czy hamak. Poniżej prezentujemy krótki opis tych elementów architektury ogrodu oraz ich najpopularniejsze rodzaje.

Altana ? to miniaturowy domek, który służy zwykle do celów rekreacyjnych. Może być zaciszem do czytania książek lub też miejscem na rodzinny obiad. Różnorodność altan sprawia, że możemy wybrać coś zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Klasyczne altany zwykle posiadają 4,6 lub 8 ścian oraz półokrągły (lub skośny) dach, a ich wyposażenie stanowią drewniane ławki lub krzesła i stolik. Zbudowane zazwyczaj z drewna, posiadają solidną konstrukcję oraz zapewniają idealną dekorację ogrodu. Nowoczesne altany to manifestacja modern ? designu, który łatwo dopasować można do domów w nowym stylu. Altana nowoczesna posiada zwykle płaski dach i prostokątny kształt. Często wyposażana jest ona w meble ogrodowe nowego typu ? obite łatwą w czyszczeniu ekoskórą lub meble rattanowe. Minusem altany jest fakt, iż aby wyglądała ona reprezentacyjnie (oraz by w ogóle się zmieściła?), musimy posiadać sporych rozmiarów działkę.

Grill ogrodowy ? jako część małej architektury ogrodowej stanowi w ogrodzie część jak najbardziej praktyczną. Grill murowany jest o wiele bardziej trwały niż tanie grille przenośne, przetrwa też w świetnym stanie niejeden sezon. Wykonany z cegieł w estetyczny sposób, stanowił będzie idealne dopełnienie ogródka ? nawet jeśli jest on małych rozmiarów. Do budowy grilla świetnie nada się cegła klinkierowa, także ta wykonana ręcznie, jeśli chcemy nadać naszemu grillowi monumentalnego, oryginalnego wyrazu. Na większym grillu ogrodowym możemy umieścić nie tylko ruszt, ale i coś na kształt blatów do łatwiejszego przygotowywania grillowych potraw lub też miejsce do przechowywania węgla lub drewnianych klocków.

Trejaż ? to w ogrodzie rzecz bardzo popularna, choć o dość obco brzmiącej nazwie. Trejaż jest to po prostu średnich rozmiarów ścianka, wykonana z poprzecznie ułożonych elementów drewnianych, na których możemy umieścić pnącza. Trejaż możemy używać także jako zwykłe ogrodzenie lub płotek. Porośnięty zielonymi liśćmi, np. róży pnącej lub winogron sprawdzi się doskonale w roli dekoracji ogrodowej. Uzupełniony o stojące poniżej drewniane donice, tchnie w ogród nowe życie oraz rozweseli go.

Pergola ? to nic innego jak sporej wielkości daszek, który umieścić możemy nad tarasem czy kawałkiem ogrodu. Pod spodem może znajdować się ławka, komplet mebli ogrodowych czy huśtawka ogrodowa. Pergola to dodatek elegancki i praktyczny, dlatego też sprawdza się świetnie w nowoczesnych ogrodach. Od altanki różni się zazwyczaj tym, że zwykle nie posiada zabudowanych ścianek, lecz jedynie opiera się n kilku np. 4 prostych filarach. Jej dach także nie jest całkowicie zabudowany.

Plac zabaw dla dzieci ? posiadacze pociech wiedzą doskonale, że plac zabaw to idealny element ogrodowy. Dzieciom daje on wiele radości, a rodzicom zapewnia chwilę odpoczynku. Warto pamiętać jednak, by plac zabaw, który wybieramy był całkowicie bezpieczny dla dzieci. Może się na niego składać: piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka czy mini ścianka do wspinaczki. Wszystko to powinno być wykonane z przyjaznego dla dzieci materiału, a przy tym mieć dużą odporność na warunki atmosferyczne. Ponadto możemy wybrać piaskownicę składaną lub zjeżdżalnię przenośną. Wówczas możemy wnieść te zabawki do domu i uchronić je przed niszczeniem, gdy nadejdzie zima lub na zewnątrz zapanują złe warunki pogodowe.

Miejsce na ognisko ? wiele osób znudzonych tradycyjnym grillem, organizuje w swoim ogrodzie miejsce na ognisko. Miejsce takie otoczyć można kamieniami lub kostką, uzupełniając o przenośne lub zamontowane na stałe ławeczki ogrodowe. Ognisko to nie tylko frajda dla dzieci, ale i świetna okazja na oryginalną imprezę dla dorosłych.

Studnia ? to bardzo ciekawy element architektury ogrodu. Studnię możemy zaprojektować na wiele sposobów, jednak najpopularniejszym budulcem jest tutaj kamień oraz dopełnienie daszkiem z drewna. Zdarzają się także studnie tworzone w całości z drewna, co dodaje ogrodowi delikatności i uroku.

Huśtawka ogrodowa ? to idealny element do wypoczynku oraz zabawy. Może ona zawierać mały baldachim, który uchroni nas przed słońcem. Zwykle wykonana z drewna lub plastiku dodaje ogrodom interesującego elementu, który jest jednocześnie praktyczny. Huśtawkę otoczyć można trejażem, co doda jej tajemniczości i wprowadzi do ogródka przyjemną atmosferę.

Hamaki ? to coraz popularniejsze elementy wyposażenia ogrodu. Odchodzi się powoli od tradycyjnych hamaków rozpiętych pomiędzy drzewami, na rzecz specjalnych hamaków z podstawą. Wyglądają one stylowo, a przy tym nie wymagają czasochłonnego montażu. Możemy relaksować się i odpoczywać w każdym miejscu – nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie, jeśli przyjdzie nam na to ochota, hamak taki jest bowiem łatwy do przeniesienia i praktyczny.

Bogactwo architektury ogrodowej sprawia, że możemy zaaranżować swój ogród na wiele różnych sposobów. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego czy posiada mały, czy większy ogródek. W rozległych ogrodach z łatwością umieścimy okazałą altanę, miejsce na ognisko, grill murowany, pergolę czy plac zabaw dla dzieci. W małych ogródkach sprawdzą się hamaki, huśtawki ogrodowe i trejaże.

Kategoria: Blog
Tagi:, ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.