Kwiaty w domu

Rośliny są niezastąpione w każdym domu i mieszkaniu. Wnoszą swobodę i elegancję, zdobią wnętrze, potrafią ożywić każdy kąt. Modne przed kilkoma laty paprotki odeszły jednak w zapomnienie. Coraz popularniejsze stają się rośliny egzotyczne, o nietypowych kwiatach lub ozdobnych liściach. Podobnie jak w przypadku design wnętrz, moda podlega nieustannym przeobrażeniom czyniąc z niektórych gatunków i odmian szczególnie pożądane kwiaty.zjezdzalnia

Wybór kwiatów do domu powinien być uzależniony od czasu, jaki planujemy poświęcić na ich pielęgnację. Kupno pięknej, ale ?wrażliwej? rośliny może skutkować jej szybkim obumarciem, jeśli nie będziemy o nią wystarczająco dbać. Osoby, które są zapracowane lub często zapominają o podlewaniu kwiatów na pewno będą wolały wybrać rośliny bardziej wytrzymałe, np. kaktusy. Nie warto również kupować kwiatów, jeśli wiemy, że nie zapewnimy im odpowiednich warunków do wzrostu (np. stosownego oświetlenia).

Pnącza i rośliny o zwisających pędach (np. passiflora, nertera, begonia pendula, hedera) wyglądają efektownie i stanowią ozdobę każdego wnętrza. Za pomocą podpórek (lub innych przyrządów ? drutu, sznurka) można modelować wzrost rośliny i kierować jej pnącza w odpowiednim kierunku. Kwiaty zwisające najlepiej prezentują się na balkonach lub balustradzie schodów.

Większość sadzonek kwitnie i to właśnie z tego powodu są kupowane. Kompozycja z barwnych roślin ożywi najbardziej ponure i ?smutne? wnętrze. Niektóre z nich kwitną sezonowo, inne nadają się do domowej uprawy przez cały czas. Na popularności nie tracą kaktusy, liczna grupa zawierająca wiele bezlistnych odmian. Są wyjątkowo odporne na ciężkie warunki, nie tylko atmosferyczne (nie przeszkadzają im długie przerwy w podlewaniu). Podobne właściwości posiadają sukulenty (agawa, aloes, briofylla, eszeweria, haworsja). Najlepszym dla nich miejscem będzie nasłoneczniony parapet, do którego dociera duża ilość ciepłego powietrza. Zimą wystarczy je podlewać raz w miesiącu lub jeszcze rzadziej.

 

zjezdzalniaKwiaty kwitnące są najbardziej dekoracyjne. Wielość barw i kształtów liści sprzyja wyborowi takiej rośliny, która nie tylko ?wtopi? się w otoczenie ale także nada mu charakter. Popularnością cieszy się m.in. begonia ? niewysoka sadzonka kwitnąca w kilku kolorach i kilku tysiącach odmian ? od maleńkich po efektowne i bardziej okazałe. Rośliny te można podzielić na dwie grupy: pierwsza kwitnie sezonowo (bulwiaste ? kwitną latem oraz jesienią), druga ma ozdobne liście (np. begonia królewska). Delikatnym akcentem we wnętrzu będzie natomiast kwitnący w okresie zimowym cyklamen. Subtelne, wyginające się z cienkich łodyg kwiaty, odcinają się od zielonego podłoża krótkich liści tworząc dekoracyjną kopułę.

Wiele kwiatów kupuje się ze względu na ozdobne liście. W grupie tej znaleźć można różne odmiany draceny (niektóre przypominają niewielkich rozmiarów palmę), fikusa, hedery (odmiana bluszcza), szeflery drzewkowatej, maranty i wielu innych. Rośliny te osiągają najczęściej dużo większe rozmiary niż kwiaty kwitnące i nie wymagają tak szczegółowej opieki.

Za ozdobnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami kryją się niekiedy rośliny trujące, które z uwagi na małe dzieci nie powinny być uprawiane w domach (najlepiej trzymać je w niedostępnych miejscach). Na kwiaty te powinni uważać również dorośli ? zatarcie oczu lub podrażnienie rany może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, zwłaszcza u alergików. Rośliną trującą jest wilczomlecz nadobny, popularnie zwany gwiazdą betlejemską. Niebezpieczny może okazać się również kroton ? kwiat o dekoracyjnych liściach, we wnętrzu którego znajduje się sok (w kontakcie ze skórą może wywoływać podrażnienie). Pozostałe rośliny trujące to np. filodendron, difenbachia, cyklamen perski, oleander pospolity, figowiec, kliwia pomarańczowa, psianka paprykowata, dracena a także popularny tulipan oraz narcyz. To tylko niewielka część roślin trujących, jakie często uprawia się w domu. Objawy przez nie wywoływane to przede wszystkim obrzęki jamy ustnej, bóle głowy, wymioty, biegunka, podrażnienia skórne, zaburzenia oddychania a w skrajnych przypadkach nawet palpitacje serca i śpiączka. Podczas prac pielęgnacyjnych należy zachować ostrożność ? najlepiej ubrać rękawiczki ochronne.

Wybór kwiatów do domu jest łatwy tylko z pozoru. By roślina rozwijała się prawidłowo, należy zapewnić jej właściwe podlewanie, optymalną temperaturę, nasłonecznienie oraz wilgotność powietrza. Warto również zaopatrzyć się w specjalny nawóz (występuje pod różnymi postaciami: pudru, granulatu, pałeczek, pastylek, w płynie), który dostarczy roślinie witaminy niezbędne do właściwego wzrostu.

Kategoria: Blog
Tagi:, , ,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.