Kocioł na paliwo stałe czy gazowe?

Zakup kotła jest dość kosztowny, powinniśmy się zatem wcześniej zastanowić nad kilkoma problemami: jaką powierzchnię ma ogrzewać kocioł, czy jesteśmy w stanie zrezygnować z wygody i uzupełniać zapasy paliwa co kilka (kilkanaście) godzin, czy posiadamy odpowiednio dużo miejsca na montaż urządzenia oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na kocioł?

kociol

Kocioł ?STAL MAX

Podstawową zaletą kotła gazowego jest jego rozmiar. Niewielkie wymiary sprawiają, że jest on dobrym urządzeniem grzewczym w niewielkich mieszkaniach (możliwość zamontowania na ścianie). Kocioł gazowy kusi niewygórowaną ceną oraz prostym montażem ? tutaj jednak zalety wydają się kończyć, ponieważ kotły te są kosztowne w utrzymaniu i konserwacji oraz wymagają stałego dostępu dużej masy powietrza. Najnowocześniejsze modele są zautomatyzowane ? same potrafią dostosować spalanie do temperatury ? jednak wraz z ilością opcji dodatkowych rośnie również cena kotła.

06Każdy kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, słomę) ma dedykowaną mu substancję opałową, którą powinniśmy stosować, jeśli nie chcemy obniżyć wydajności urządzenia. Wybierając model powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę jak duża jest komora na paliwo stałe (optymalnym rozwiązaniem są te urządzenia, w których po załadowaniu komory spalanie jest nie krótsze niż 8 h). Wydłużony czas spalania jest zaletą głównie dla nas samych, nie będziemy musieli ciągle dbać by komora była pełna. Kotły na paliwo stałe są dostępne w różnych modelach, bogatych w opcje dodatkowe. Niektóre z urządzeń są prawie całkowicie zautomatyzowane ? ingerencja człowieka ograniczona jest w nich do minimum ? inne posiadają tzw. podajnik paliwa, dzięki któremu nie musimy ?brudzić rąk?.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe zróżnicowane są ze względu na rodzaj dedykowanego paliwa (w wielu można jednak spalać kilka rodzajów paliw):

- węgiel ? kotły, w których spala się węgiel są najpopularniejsze (głównie ze względu na cenę ? ze najtańsze modele trzeba zapłacić około 2,5-3 tys. zł). Istnieją dwie ich wersje: ze spalaniem górnym (kotły takie są dość uciążliwe w utrzymaniu ? poza stałym uzupełnianiem paliwa trzeba pozbywać się nagromadzonego popiołu i sadzy) oraz dolnym (nieco droższe od wcześniejszego modelu ? są jednak bardziej wydajne).
- miał ? są to jedne z najdroższych kotłów (ok. 8-10 tys. zł). Ich główną zaletą jest długość spalania ? jedno uzupełnienie komory wystarcza na 25 a nawet 30 godzin spalania.
- drewno ? ceny kotłów na drewno oscylują pomiędzy 5 a 10 tys. zł.
- słoma ? kotły na słomę przydają się zwłaszcza w domach, w których właściciel prowadzi gospodarstwo a słoma pochodzi z własnej działalności. Paliwo opałowe jest jednym z najbardziej ekologicznych ? w minimalnym stopniu zanieczyszcza środowisko i nie wydziela zbyt wielu trujących związków. Średni koszt kotła na słomę to ok. 10 tys. zł.

Kategoria: Budowa domu
Tagi:,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.