Klinkier ? jako element dekoracyjny i wykończeniowy

Klinkier to aktualnie bardzo popularny element budowlany, który służy głównie do wykończeń oraz posiada zastosowanie dekoracyjne. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, jeśli planujemy budowę domu. Poniższe informacje mogą okazać się w tym przypadku przydatne.

Gdzie stosujemy klinkier

Klinkier najbobrazek_klinkierardziej znany jest z jego zastosowań dekoracyjnych. Spotyka się go nierzadko na elewacji budynków mieszkalnych w postaci cegieł klinkierowych. Bardzo często także mamy do czynienia z murkami ogrodzeń wykonanymi właśnie z tego rodzaju surowca. Ma on bowiem walor trwałości oraz charakteryzuje go estetyczny wygląd. Ponadto do kompletu możemy dokupić daszki (nakrywy) na słupki ogrodzeniowe. Całość staje się więc harmonijna i dopasowana. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie cegły klinkierowej do wykończenia dolnej części murów budynku. Wówczas dom wygląda efektownie, a przy tym warto wiedzieć, że klinkier odporny jest na szkodliwe warunki atmosferyczne, co jest tutaj niewątpliwą zaletą. Klinkier znajduje swoje zastosowanie także w ogrodach ? może być używany do budowy sporych ?donic? kwiatowych, okalać krzewy lub miniaturowe stawy. Dodatkowo klinkier stosowany jest do budowy okazałych kominków i kominów. Wielość jego zastosowań stanowi o tym, iż jest to bardzo użyteczny materiał budowlany.

Rodzaje klinkieru

Warto wspomnieć, iż wiele jest rodzajów cegły klinkierowej, co daje nam spore możliwości w kwestii wykończenia domu. Co więcej, mamy do wyboru klinkier o wyglądzie błyszczącym, matowym lub nieregularnym, możemy więc ułożyć z niego różne wzory i dobrać go odpowiednio pod względem kolorystycznym. Ciekawą możliwością są tutaj cegły dwukolorowe, gdzie barwy przechodzą płynnie jedna w drugą. Mamy także wiele rozmiarów cegieł i płytek klinkierowych, które można w różny sposób dopasować w zależności od przeznaczenia.

Cegła klinkierowa we wnętrzu

Klinkier dobrze nadaje się także do dekoracji wnętrz. Szczególnie popularne jest wykończenie w ten sposób okolic kominka lub pojedynczych ścian w salonie czy korytarzu. Pomieszczenie wygląda wówczas barobrazek_klinkier2dziej estetycznie i jest urozmaicone. Pozostałe ściany powinny być wówczas w stonowanych, jednolitych barwach. W przeciwnym wypadku otrzymamy przeładowane wnętrze, które będzie krzykliwe i niezbyt estetyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, klinkier to bardzo popularny materiał do dekoracji elewacji domu oraz jego wnętrza. Trzeba mieć jednak na uwadze cenę cegieł i elementów klinkierowych, która często jest dosyć wysoka. Jednakże ogólny efekt wizualny jest na tyle dobry, iż wiele osób decyduje się właśnie na ozdobienie swojego domu za pomocą cegły klinkierowej. Sporo ludzi dekoruje także w ten sposób wnętrze swojego domu lub jego część. Zalety materiału, jakim jest klinkier to bowiem trwałość, ognioodporność oraz ozdobny wygląd. Wiele budynków wykonanych jest z klinkieru i prezentuje się naprawdę wspaniale. Warto więc pomyśleć o tym materiale jako o dobrej inwestycji w wykończenie naszego domu, zwłaszcza że zapewnia on izolację oraz chroni dom przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kategoria: Blog
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.