Kilka słów o styropianie

show

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, to materiał o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Składa się maleńkich cząsteczek polistyrenu, który w połączeniu z poroforem ulega spienieniu. Cząsteczki o kształtach zbliżonych do koła łączą się ze sobą, a występujące między nimi powietrze ograniczane jest do minimum. Stopień spienienia ma decydujący wpływ na gęstość, a co za tym idzie ? wytrzymałość materiału. Styropiany o większym stopniu spienienia są trwalsze i mogą służyć do izolacji dachów oraz podłóg ? elementów o dużym stopniu obciążenia.

Styropian znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie oraz kilku innych branżach. Właściwości izolacyjne sprawiają, że materiał doskonale nadaje się do ocieplania budynków (styropian zarówno w postaci gotowych płyt jak i granulatu ? użycie zależy od wielkości oraz kształtu powierzchni). Produkuje się również jednorazowe tacki i talerze wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz konstrukcje ochronne, zabezpieczające delikatne produkty podczas transportu (np. telewizory, lodówki oraz inny sprzęt AGD i RTV).

325117_p

Przy zakupie styropianu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest lambda ? współczynnik przewodności cieplnej ? im wyższy, tym słabsze są zdolności izolacyjne materiału. Nasz wybór powinien więc ograniczać się do produktów o jak najniższym współczynniku. Kolejnym parametrem jest tzw. cs, czyli naprężenie ściskające ? wysoka wartość oznacza większą odporność materiału na nacisk. Ważnymi czynnikami, które należy uwzględnić dokonując wyboru styropianu to waga, grubość płyt oraz oczywiście cena styropianu.

Na rynku dostępne są dwa typy styropianu, umożliwiające zróżnicowany montaż. Płyty gładkie mocuje się do ścian za pomocą kleju, a ewentualne szczeliny między nimi zapełniane są pianką poliuretanową. Drugi typ ? tzw. styropian frezowany, posiada specjalne wypustki, dzięki czemu układanie płyt ?na zakładkę? umożliwia lepszą izolację cieplną pomieszczenia lub budynku. Koszt styropianu frezowanego jest nieco wyższy niż gładkiego.

Konkurencja oraz potrzeby konsumentów wymuszają na producentach opracowywanie udoskonalonych technik wytwarzania. Jedną z najlepszych odmian tego materiału jest styropian grafitowy ? posiada niższy współczynnik lambda, przez co zwiększa się izolacyjność cieplna względem zwykłego styropianu (nawet o 20-30%), a do ocieplenia budynku możemy wówczas zastosować cieńsze płyty. Od strony zewnętrznej styropian grafitowy różni się od zwykłego kolorem ? ma ciemne kropki na powierzchni lub szarawe zabarwienie. Z kolei hydrofobowe styropiany (o niebieskim kolorze płyt) są bardziej odporne na wodę, dzięki czemu można zastosować je w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć. (izolacja dachów, fundamentów, piwnic).

styropian

Przy zakupie pamiętajmy też o odpowiednim transporcie na teren naszej budowy

 

Kategoria: Budowa domu
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.