Jak zbudowany jest grzejnik podłogowy?

Standardowy grzejnik podłogowy ma grubość kilkudziesięciu cm i jest zbudowany z kliku warstw.

Oto one:

  • materiał izolacyjny i akustyczny ? jest to warstwa umieszczona najgłębiej, która zazwyczaj składa się z płyt styropianowych lub pianki poliuretanowej. Płyty te pokryte zostają folią winylową.
  • rury grzewcze ? zwykle wykonane są z tworzyw sztucznych i mocowane są do warstwy izolacyjnej. Najczęstszym ułożeniem rur jest spirala, a odległość pomiędzy poszczególnymi rurami powinna wynosić od 10 do 30 cm.
  • jastrych ? jest to rodzaj wylewki, której zadaniem jest uwalnianie równej ilości energii, oraz która ma spełniać rolę warstwy odpornej na obciążenia mechaniczne. Grubość jest zależna od wielkości przyjętych obciążeń mech.
  • dylatacja ? szczeliny dylatacyjne są konieczne ze względu na różną rozszerzalność termiczną warstwy jastrychu. Są to głównie taśmy, listwy drewniane czy produkty gotowe zależne od producenta. Ich umiejscowienie to głównie otwory drzwiowe i szczeliny pomiędzy płytami.
  • zakończenie ? warstwa ta to gotowa podłoga, która w tym wypadku powinna mieć mały opór przewodzenia ciepła dlatego też powszechnie stosowane są przy ogrzewaniu podłogowym płytki ceramiczne i kamienne. Można zastosować również gotowe wykładziny dywanowe ale tylko te, które są przewidziane do takich celów.

Jako alternatywa do wodnego ogrzewania podłogowego może być ogrzewanie elektryczne. Taki rodzaj ogrzewania może zainstalować każdy, zarówno jako podstawowy rodzaj ogrzewania, ale również jako wspomaganie ogrzewania. Takie posadzki charakteryzują się grubością od 7 do 15 cm. Ale ich budowę opiszę następnym razem.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.