Jak wykonać terrarium?

Zamiast wydawać spore pieniądze na terrarium, które nie zawsze dobrze komponuje się z naszymi meblami w salonie, albo nie posiada wszystkich elementów, które potrzebuje nasz zwierzak należy zrobić je samemu. Dokładnie o takich wymiarach i wyglądzie jak nam się wymarzy.

Podstawowe kryteria jakie musi spełniać takie ?mieszkanie? to:

  • musi być bezpieczne dla naszego podopiecznego
  • musi być bezpieczne dla nas
  • musi spełniać odpowiednie normy w zależności od posiadanego zwierzaka

Opiszę jak wykonać terrarium, które jest jednocześnie meblem. Posiada szafkę z jedną półką. Ważnymi zaletami takiego lokum jest miejsce na przechowywanie pokarmu ? do tego świetna jest właśnie szafka. Jego wysokość jest odpowiednia do tego, aby bez pochylania się widzieć co robi nasz pupil i mieć swobodny dostęp do całej przestrzeni terrarium.

Jest to lokum wykonane dla jaszczurki agamy.

Jaszczurka Agama

Wykonanie terrarium rozpoczynamy od zbudowania szafy z płyty meblowej. Całościowy wymiar to 140/105/65, natomiast wymiary przestrzeni dla zwierzaka to 105/65/75. Najpierw skręcamy cały szkielet, później budujemy podwójny sufit, aby umieścić w nim żarówki (grzewcza i UVB) tak, aby nie było widać przewodów poprowadzonych do gniazdka. W obu bocznych ściankach wycinamy otwory na wentylacje, w których umieszczamy kratki wentylacyjne. Środek obkładamy specjalnym korkiem o grubości 2 cm. Ma on bardzo dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu można sobie pozwolić na zamontowanie żarówek o mniejszym poborze prądu. Do położenia korka potrzebny był 1 klej montażowy oraz wkręty do drewna różnej długości. Zaczynamy od wyłożenia ścian i sufitu.Po wymierzeniu potrzebnego elementu z korka, kroimy go nożykiem i przykręcamy. Najtrudniejszą rzeczą takie ukształtowanie środka, aby gad mający mieszkać w nim czuł się jak w naturalnym środowisku. Należy zapobiec robieniu schodów jak dla ludzi, oraz całkowitemu zabudowaniu go, tak żeby agama nie miała miejsca do swobodnego poruszania się. Plan środka wziął się w mojej głowie w trakcie tworzenia ?skał?? z płyt korkowych.

 

Półki skalne w terrarium Wnętrze terrarium dla jaszczurki

 

 

 

 

 

 

 

Wymogi są takie, aby różnica temperatur w pomieszczeniu wahała się od 20 do 40 °C. Dlatego też musimy zbudować dwie kryjówki, w których mógłby się skryć w razie gdyby było mu gorąco. Modelując środek terra tworzymy wyspę po prawej stronie, sięgającą 25 cm od żarówki UVB, ponieważ długość emisji promieniowania wynosi 30 cm. Jest to niezbędne, gdyż dzięki niej gad może zdrowo się rozwijać.

Po lewej stronie budujemy półkę, na której agama może się wygrzewać od czasu do czasu. Po obłożeniu korkiem maskujemy ślady cięcia płyt korkowych tak, aby wyglądało to bardziej naturalnie. Do tego posłuży nam widelec, którym skrobiemy kanty korka. Na wyściółkę kładziemy bukowe drewienka, które dobrze chłoną wodę. Do środka dodajemy dwie skały oraz kawałek drewna dla urozmaicenia wnętrza. Całość dopełniają sztuczne rośliny.
Na koniec, aby zamknąć wnętrze terrarium wstawiamy dwa kawałki nie tłukącej się pleksy, która pracuje na podwójnych szynach. W terra znajduje się miseczka na wodę oraz miska na jedzenie. Tak prezentuje się w całej krasie:

Własnoręczne terrarium

 

Terrarium z szafką

 

 

Całościowy koszt wykonania to ok. 500zł. Zakup w sklepie….. takiego terrarium nie jest możliwy :-) a o podobnych gabarytach to ceny od 1000zł.

Kategoria: Porady majsterkowicza

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.