Jak wybrać odpowiednie krzesło biurowe

3342853636_d96c754ce6

Czy wiesz ile dziennie godzin spędzasz przy biurku? Osiem godzin? A może po powrocie z pracy kolejne cztery? Właśnie dlatego wybór odpowiedniego krzesła jest tak ważny ? dobrze dobrany fotel to brak bólu głowy, karku, kręgosłupa czy też brak problemów z koncentracją. Wygodne siedzisko to także gwarancja efektywnej pracy. Przy jego wyborze nie kieruj się więc najtańszym modelem, który nie posiada żadnych dodatkowych funkcji poza umożliwieniem ci usadowienia się na nim. I jeszcze jedna ważna kwestia ? wygląd to jedno, ale wybieramy fotel pod siebie a nie pod meble.

Nie każdy zwraca na to uwagę, ale cześć produktów nazywane jest krzesłem biurowym, a inne to fotele biurowe. Czy jest między nimi jakaś różnica? Czy to tylko takie nazewnictwo?
Jednak jest różnica. Fotele biurowe, zwane również menegerskimi, gabinetowymi są to bardzo wygodne i komfortowe meble. Najczęściej w obiciach skórzanych, jednoczęściowe (oparcie i siedzisko jest nierozłączne), bardzo często z dodatkowymi rozkładanymi opcjami. Natomiast krzesła biurowe to przeważnie dwuczęściowe, bardzo ergonomiczne do pracy przy komputerze krzesła, z regulacją podłokietników i siedziska. Do wielogodzinnej pracy przy komputerze zdecydowanie preferowane są krzesła biurowe.

 Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Rodzaje krzeseł biurowych

Jak już wyżej wspomniano rozróżniamy: fotele biurowe, krzesła biurowe ale również krzesła dziecięce (o mniejszych rozmiarach, różnorodnej kolorystyce tapicerki, mniejszym oparciu, przeważnie bez podłokietników. Często posiadają hamulce bezpieczeństwa w kołach.) Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy tzw. krzesła okazyjne, które przeznaczone są głównie do odpoczynku po pracy lub do spotkań biznesowych. Charakteryzują się zwartą bryłą i nowoczesnym designem. Dodatkowa funkcjonalność ograniczona jest przeważnie tylko do regulacji wysokości.

Co powinno zawierać krzesło do pracy i jak powinno być ustawione, aby było ergonomiczne?

Pojęcie ergonomii w przypadku krzeseł związane jest z pozycją jaką przyjmujemy podczas pracy. Oparcie, które zapewnia prawidłowe ułożenia kręgosłupa powinno posiadać przekrój w kształcie litery S.

 

fotel biurowyhokerchodziez-krzesla-biurowe-krzesla-gabinetowe-krzesla-specjalistyczne-krzesla-dzieciece-krzesla-stacjonarne-rad-7DA3OTY2OD_o

Dobre krzesła powinny mieć:

  • pięcioramienną, solidną podstawę, która ma zapewniać stabilność
  • siedzisko na tyle długie, aby jego krawędź sięgała min. 3/4 długości ud
  • oparcie sięgające powyżej łopatek i wyprofilowane w kształcie litery S
  • podłokietniki, najlepiej regulowane
  • dodatkowe opcje takie jak: zagłówek, podkolannik czy stolik

Oprócz stałych elementów krzesło biurowe powinno umożliwiać:

  • regulację wysokości
  • regulację pochyłu krzesła
  • regulowaną głębokość i szerokość siedziska
  • regulację zagłówka

Na koniec przed zakupem musimy przymierzyć się do krzesła
Należy sprawdzić czy krzesło i podłokietniki są stabilne, czy się nie kołyszą. Zwróćmy uwagę z czego wykonany jest stelaż. Przy produkcji tańszych krzeseł używa się tworzyw sztucznych, które są lekkie ale mało wytrzymałe. Koniecznie miejmy na uwadze twardość siedziska. Nie wybierajmy fotela ani zbyt twardego (na takim nigdy wygodnie nie usiądziemy i w efekcie będziemy odczuwać duży dyskomfort) ani zbyt miękkiego wykonanego z gąbki (które wywołuje uczucie senności a pod dłuższym czasie będzie powodowało ból). Najlepiej aby wypełnieniem była pianka o wysokiej sprężystości, te o gęstości powyżej 50 kg/m3 należą do ekskluzywnych.

W ofertach producentów na polskim rynku jest bardzo szeroka gama materiałów obiciowych. I naturalnych i sztucznych. Począwszy od sztucznych tkanin, przez bawełnę, wełnę, skórę sztuczną na naturalnej kończąc. A tym, którym się wydaje, że oparcie wykonane z siatki jest niewygodne, radzimy usiąść na takim krześle w przy pierwszej nadarzającej się okazji. Wbrew pozorom ten rodzaj obicia jest bardzo komfortowy i zapewnia dobry przepływ powietrza..

Aby więc uniknąć schorzeń kręgosłupa w przyszłości, a także po prostu wygodnie siedzieć każdego dnia, fotel musi być dopasowany do naszych indywidualnych wymiarów, spełniać wymogi ergonomii oraz bezpieczeństwa, a także ( choć to powinno być najmniej ważne) uwzględniać nasze potrzeby estetyczne. Niestety zawsze dochodzi czynnik finansowy, ale na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać i starać się unikać schorzeń, które mogłyby powstać na nieodpowiednich krzesłach.

Kategoria: Wystrój wnętrz

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.