Dobór koloru do wnętrza

Witam wszystkich w kolejnej, nowo powstałej kategorii. Blog zaczyna się rozwijać, przybywa osób odwiedzających go. Powstają również nowe pomysły na artykuły ? porady z kategorii wykończenia i wyposażenia wnętrz, stąd też nowy dział. Wzrośnie także częstotliwość ich powstawania. Zapraszam więc do częstego odwiedzania tego serwisu blogowego.

Czasy gdy wszystkie ściany sypialniaw mieszkaniach i domach mieliśmy pomalowane na biało już dawno minęły. Zgodnie panującymi trendami aby unowocześnić mieszkanie często decydujemy się na użycie kolorowych farb do wnętrz.

Wybór koloru pasującego do poszczególnych pomieszczeń jest jednak dosyć trudny. Często zdarza się że wybieramy barwy, które najbardziej lubimy lub w naszej ocenie są modne czy oryginalne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kolory z naszego otoczenia silnie wpływają na nasze samopoczucie. W związku z tym w przypadku gdy spędzamy we własnym domu dużo czasu, warto poznać niektóre zasady działania kolorów.

Jakie kolory zatem są najlepsze do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu, a jakich powinniśmy unikać?

Sypialnia ? w sypialni najlepiej sprawdzą się kolory neutralne jak kolory jasne i beżowe, a także te z chłodnej gamy kolorystycznej ? błękit, lawenda. Są to kolory łagodne, uspokajające, pozwalające odprężyć się po ciężkim dniu. Lepiej nie używać w nich farb do wnętrz o kolorach krzykliwych jak pomarańcz, intensywna żółć czy zwłaszcza czerwień ponieważ kolory te mają działanie pobudzające.

pokoj dzieciecyKuchnia ? W kuchni najlepiej sprawdzają się ciepłe, słoneczne kolory (jednak nie ciemna żółć, która w zbyt dużej ilości może wywołać mdłości). Warto zwrócić uwagę na fakt, iż kolor pomarańczowy pobudza apetyt niebieski zaś go hamuje.

Łazienka ? w łazience również dobrze sprawdzą się kolory pastelowe ale też np. zieleń, która sprawia wrażenie koloru świeżości i czystości. W przypadku gdy łazienka nie ma dostępu do naturalnego światła warto zrezygnować z odcieni beżowych lub złamanej bieli gdyż łazienka taka może wydać się nie dość czysta.

Pokoik dziecięcy ? W pokoju dziecięcym warto wprowadzić odrobinę koloru. Delikatne odcienie żółci czy brzoskwini zadziałają na nasze dziecko motywująco, jednak nie bardzo intensywnie. Tutaj też warto zdecydować z czerwieni. Dobrym rozwiązaniem są kolorowe tapety czy fototapety, należy jednak uważać żeby ściany w pokoju dziecięcym nie były zbyt intensywne czy krzykliwe.

Salon ? Salon jest wizytówką nasfototapetazego domu, ale i miejscem, w którym zazwyczaj nie spędzamy zbyt dużo czasu w ciągu dnia. W związku z tym możemy w nim poeksperymentować z kolorami. Jeżeli chcemy wprowadzić jakieś ciemne elementy warto posłużyć się paletą kolorystyczną i dobrać do ciemnego koloru jakiś jasny- kontrastowy.

Moc oddziaływania koloru na ludzką psychikę jest niezwykle silna, warto zatem wziąć ją pod uwagę wybierając farby do wnętrz. Jeżeli jednak nie przepadamy za jakimś kolorem nie ma sensu stosować go na siłę lecz dobrać inny oddziałujący na nas podobnie tak abyśmy czuli się w pomieszczeniu jak najlepiej.

Kategoria: Wystrój wnętrz

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.