Elewacja z tworzywa sztucznego

Ostatnim nie wspomnianym materiałem elewacyjnym jest tzw. siding. Jego lata świetności są już za nami, aczkolwiek nadal jest powszechnie stosowany. Występuje w formie długich i wąskich paneli montowanych na specjalnym stelażu. Jest to stosunkowo tani materiał elewacyjny, występujący w różnego rodzaju kolorach, który łatwy jest w utrzymaniu czystości. Może być montowany jako kompleksowa elewacja budynku lub częściowo np. na wykończenie wystających okapów dachu, lub w połączeniu z innymi materiałami.

Wracając do naszego domku. Po przeanalizowaniu wszystkich rodzajów materiałów na elewację, kierując się stylem nowoczesnym domu zdecydowaliśmy się na stosunkowo łatwą w wykonawstwie jak i nie drogi tynk. Na tapetę wzięliśmy akrylowy i silikonowy. Tynki silikonowe oprócz tego że są o wiele droższe od tynków akrylowych charakteryzują się dużo lepszymi właściwościami. Między innymi jest to lepsza odporność na zabrudzenia. Oprócz tego na ich powierzchni trudniej rozwijają się różnego rodzaju organizmy takie jak grzyby.

Charakteryzują się również wysoką paroprzepuszczalnością co w naszym przypadku nie ma znaczenia, gdyż dom ocieplony jest styropianem, a nie wełną mineralną. Niewątpliwie największą zaletą jest dłuższy czas do kolejnego malowania elewacji w stosunku do tynku akrylowego. Ale cena o 50% droższa odstrasza. Przy studiowaniu różnic pomiędzy nimi odkryłem pewien rodzaj tynku, którego wcześniej nie znałem, a mianowicie tynk siloksanowy. Jest to połączenie wyżej wymienionych materiałów. Jego wadą jest brak paroprzepuszczalności co nas nie martwi, gdyż na styropian nadaje się idealnie. Kolor elewacji wybraliśmy już wcześniej, przy zmianie dachu, a mianowicie jasny krem. Do tego dochodzi cokół budynku, który wykonamy tynkiem mozaikowym tzw. kamyczkowym w kolorze grafitu, który wspaniale współgra z kolorem dachu. Będzie on sięgał 30 cm na całym obwodzie domu.

Bardzo chcieliśmy zastosować drewniane elementy dekoracyjne na elewacji, lecz zrezygnowaliśmy z tego pomysłu na rzecz płytek elewacyjnych w kształcie prostokątnych paneli, których kolor imituje drewno. Będą one umieszczone na frontowej elewacji budynku pomiędzy drzwiami i oknem po lewej stronie na całej wysokości okna. Oraz na elewacji tylnej również od okna do drzwi balkonowych.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.