Elewacja ? od czego zacząć?

Często inwestorzy budujący i wykańczający dom na wykonanie elewacji nie śpieszą się. Czasami są to względy finansowe i przy chęci szybkiego wprowadzenia się do nowego domu, decydujemy się na wykańczanie wnętrz a sprawę wierzchniej warstwy budynku odkładamy na później. A czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego że elewacja to nie tylko wygląd budynku i odkładamy to „lepsze” czasy dla domowego budżetu.

Owszem elewacja to wizytówka naszego domu, to dzięki niej nasze lokum nabiera charakteru, ale jej najważniejszą funkcją jest zabezpieczenie przed korozją, wilgocią i różnego rodzaju czynnikami atmosferycznymi. Jeśli zrezygnujemy z niej i odłożymy na później to narażamy na korozję materiał ścian, izolacji. Problemem staje się zawilgocenie, utrata właściwości kleju. Możliwość pojawienia się różnego rodzaju drobnoustrojów i mikroorganizmów. Do tego dochodzi izolacyjność ciepła, a więc comiesięczne duże koszty ogrzewania (w zimie) i chłodzenia (w lecie) i to nie zależnie od rodzaju materiałów z jakich wykonane są ściany. A na pewno nie muszę już wspominać o zabrudzeniach kurzem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami niesionymi przez wiatr, na które elewacja jest odporna. Dopiero na samym końcu powinniśmy patrzeć na elewację, która ma pełnić rolę dekoracyjną naszego budynku.

Będąc świadomi tego zdecydowaliśmy się niezwłocznie po wykonaniu izolacji przystąpić do zrobienia elewacji naszego domku. I tu kolejne schody, na które zapewne trafia każdy kto jest na tym etapie budowy. Wybór rodzaju fasady jest ogromy, nie mówiąc już o różnego rodzaju łączenia dwóch lub trzech wzorów, nurtów. Do tego dochodzi kolor, który należy tak dobrać aby pasował do bryły jak i do pozostałych elementów domu takich jak: drzwi, okna, czy dach i głowa zaczyna nas boleć. Ponieważ mieliśmy duży problem z tym wyzwaniem, gdyż kompletnie nie mieliśmy koncepcji jak chcemy aby wyglądał nasz dom, to postanowiliśmy zgłębić wiedzę na temat większości obecnie wykonywanych izolacji i podjąć decyzję, która na lata będzie skutkowała spoglądaniem na nasz domek z zachwytem albo z niezadowoleniem. Dlatego też postaram się przybliżyć te informację z nadzieją, że komuś może się przydać, gdyż zakładam, że my nie będziemy już wracać do tego tematu.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.