Elewacja na wiele sposobów

Jak już wcześniej wspomniałem postaram się pokazać różne rodzaje obecnie stosowanych elewacji budynków jednorodzinnych. Ale za nim do tego przystąpię należy uświadomić sobie do jakiego stylu chcielibyśmy doprowadzić wygląd naszego domu. Takie ogólne trzy koncepcje na stylizację domu to styl tradycyjny, nowoczesny i stylizowany na dom stary. Bardzo duże znaczenie ma tu bryła i kształt budynku, czy mamy duże powierzchnie ścian, balkony, filary, gdyż czasami już takie elementy narzucają nam w jakim kierunku iść przy projektowaniu elewacji. Na sam koniec należy popatrzeć na otaczającą nas architekturę sąsiednich budynków. Należy się również przyjrzeć otaczającej nas roślinności, rozmiarowi działki, czy nawet odległości domu od wjazdu. Jeżeli mieszkamy w zabudowie miejskiej to powinniśmy kolorystykę budynku dostosować do domów sąsiednich. Jeśli natomiast nasz dom usytuowany w luźnej zabudowie to mamy większe pole manewru. Jeśli już będziemy wiedzieć w jakim stylu chcemy wykończyć naszą elewację to najwyższy czas to wyboru rodzaju materiałów.


  1. Tynki - Najpopularniejszym materiałem elewacyjnym są różnego rodzaju tynki. Należą do nich masy uplastycznione, nakładane ręcznie lub mechanicznie, które po stwardnieniu tworzą trwałą powłokę. Etapami nakładania tynku są: pierwsza warstwa to tzw. obrzut, druga to narzut, a ostatnią jest albo farba, szlichta lub fraktura. Najpopularniejszą formą zewnętrznej warstwy tynku jest kornik lub baranek. Tynk w formie baranka to nic innego jak pokrycie powierzchni drobnymi kulkami, grudkami, natomiast kornik to taki rodzaj obróbki tynku, który tworzy bruzdy identyczne jak te, które pozostawia kornik w drewnie. Do tego mamy możliwość wyboru koloru taki jaki sobie wymarzymy, gdyż paleta barw jest bardzo duża. Ciekawym rozwiązaniem są jeszcze tynki dekoracyjne, które dajną nam możliwość wykończenia elewacji w sposób niepowtarzalny, np. mogą imitować kamień naturalny. Tynki nadają się do każdego rodzaju architektury, są szybkie w wykonaniu i stosunkowo tanie. Lecz nie jest to materiał bardzo trwały i musimy o niego dbać i co pewien czas czyścić go i odnawiać.
  2. Farby na elewacje – Do stosowanych farb elewacyjnych należą głównie farby wapienne, polimerowe, cementowe czy krzemianowe. Wybór jednego z pośród wymienionych wyżej rodzajów zależy głównie od rodzaju zastosowanego tynku. Są one odpowiednie na nakładanie na tynki, ale i również na podłoża betonowe. Wykazują odporność na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, w tym również związki chemiczne niesione przez deszcz lub wiatr. Oczywiście tylko wtedy, gdy są nanoszone zgodnie z zaleceniami producenta.
  3. Drewno - Całe elewacje wykonane z drewna lub pewne wstawki, elementy drewniane powodują niepowtarzalny urok domu. Materiał ten bardzo dobrze łączy się z innymi materiałami elewacyjnymi, jest przyjazny środowisku. Świetnie pasuje do tradycyjnych domów jak i tych o nowoczesnej stylistyce. Może przyjmować różny format: deski, bale, belki jak również i kolor. Elewacja taka jest stosunkowo droga i trudna w przygotowaniu. Do jej wykonania potrzebny jest dodatkowy stelaż jak i środki impregnujące, które należy co pewien okres na nowo nanosić.
  4. Elewacje z płytek - Płytki elewacyjne układane mogą być na całej powierzchni ścian ale również tylko na jej fragmentach. Istnieją różne jej grubości jak i kolorystyka. Zachwycają również mnogością ich rodzajów, od płytek betonowych, ceramicznych po silikatowe, gresowe, a skończywszy na szklanych. Można je montować za pomocą różnego rodzaju zaprawach lub klejach. Również decyzja należy do nas czy zdecydujemy się na elewację bez fug czy ze spoinami.
  5. Kamień - Istnieje jeszcze inny materiał naturalny wykorzystywany na elewacje jakim jest kamień, którym mogą być piaskowce, wapienie czy nawet granit. Jest idealnym rozwiązaniem na dolne elementy budynku. Jest to bardzo ciężki materiał co utrudnia jego montaż na pewnych fragmentach budynku ale jest to najtrwalszy materiał na elewacje. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest trwały na różnego rodzaju uszkodzenia eksploatacyjne. Jest to jednaj najdroższy sposób na wykonanie elewacji budynku.
Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.