Elektryczny system ogrzewania podłogowego

Głównym elementem takiego ogrzewania są przewody grzejne jedno lub dwużyłowe ale i folie i maty grzejne.

  • przewody grzewcze ? jest to nic innego jak drut grzejny pokryty izolacją, mocuje się je w warstwie wylewki betonowej
  • maty grzewcze ? czyli przewód w siatce z tworzywa, który ułożony jest w postaci spirali. Maty grzejne umieszcza się w cienkiej warstwie kleju lub bezpośrednio pod płytkami.

Rozmieszczenie tych elementów planuje się na podstawie mocy tych elementów oraz zapotrzebowania na moc cieplną pomieszczenia, w którym mają być zastosowane.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Dużo osób stawia sobie to pytanie i nie ma jedno znacznej odpowiedzi. Zależy ona od inwestorów. Na pewno koszt instalacji ogrzewania wodnego jest zdecydowanie większy. Problemem jest max temperatura pracy takiego ogrzewania (55oC), którą należy zmniejszyć w stosunku do systemu grzejnikowego. Wśród ludzi panują dziwne stereotypy co do wpływie takiego ogrzewania na zdrowie człowieka. Głównie mowa tu o zaburzeniach układu krążenia co nie jest prawdą! Temp. podłogi przy takim ogrzewaniu to ok. 28oC i nie ma co porównywać tu jej do gorących grzejników, na których ciężko utrzymać rękę. Inne lęki to np. awaryjność i koszty naprawy podłogi. Ich częstotliwość jest taka sama jak usterki tradycyjnego systemu grzewczego i bardzo duże znaczenia ma tu firma instalatorska. Producenci na swoje systemy dają nawet 20 lat gwarancji!

Nikt nie mówi o takich zaletach jak np. bardzo mały ruch powietrza przy takim ogrzewaniu powoduje praktycznie nie unoszenie się kurzu w pomieszczeniach. Zdecydowanie polecane dla ludzi z alergią. Natomiast sama temp. pracy powoduje przyjazną dla człowieka wilgotność powietrza. Ja szczerze polecam ogrzewanie podłogowe, którego montaż w naszym domu już wkrótce opiszę.

Kategoria: Blog

Komentowanie Wyłączone.