Ekspresy do kawy

Ekspres do kawyKawa, jako produkt kolonialny, cieszyła się od wieków niesłabnącym uznaniem. Dawniej pijana była wyłącznie na dworach. Mniej zamożni pijali natomiast jej odpowiednik, znany obecnie jako słabsza kawa zbożowa. Parzenie kawy bywało rytuałem i od jego sposobu, ale również rodzaju kawy, zależał aromat i smak napoju. Pomimo iż obecnie napój spowszedniał, nie oznacza to, że utracił swoje znaczenie. Dla wielu poranne czy popołudniowe picie kawy wciąż pozostaje swego rodzaju domowym rytuałem. Kawa pobudza i dodaje energii, jednocześnie dostarczając specyficznych odczuć sensorycznych, zwłaszcza u prawdziwych kawoszy, wrażliwych na najdrobniejsze nawet detale smakowe i zdolnych wychwycić technologie procesu parzenia napoju. Aby zapewnić sobie komfort związany nie tylko z oszczędnością czasu potrzebnego na zaparzenie kawy, ale przede wszystkim jej najlepszą jakość warto zainwestować w ekspres do kawy. Jak jednak wybrać urządzenie, które sprosta naszym oczekiwaniom?

Decydując się na kupno ekspresu odpowiedzieć należy sobie na dwa zasadnicze pytania: jak wielką kwotę jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć oraz jakiego rodzaju kawę preferujemy. Pośród dostępnych na rynku modeli wybierać możemy ekspresy ciśnieniowe ręczne i przelewowe wypierane jednak przez ciśnieniowe automatyczne i kapsułkowe. W przypadku tych ostatnich, które bywają tańsze od w pełni zautomatyzowanych ekspresów ciśnieniowych, pamiętać jednak należy, że do zaparzenia kawy potrzebne są aluminiowe kapsułki z hermetycznie zamkniętą mieszanką kawy mielonej, przez które przepływa gorąca woda pod odpowiednim ciśnieniem, zapewniająca wydobycie żądanego aromatu kawy. Na cenę filiżanki kawy składa się w tym przypadku cena relatywnie drogich kapsułek i pobór energii, zależny od mocy urządzenia, która z kolei warunkuje szybkość pracy ekspresu.

Do modeli wybieranych najczęściej, a tym samym najbardziej zróżnicowanych pod kątem posiadanych parametrów należą ekspresy ciśnieniowe automatyczne. W tej grupie znajdziemy zarówno dobre modele z podstawowymi funkcjami już za 350-500 zł, jak również wyspecjalizowane produkty, których cena dochodzić może nawet do 6000 zł. Wybór zależy oczywiście od wymagań. Jeżeli poszukujemy niedrogiego ekspresu dla dwóch osób, które nie wypijają zbyt wielu filiżanek kawy dziennie, wystarczający okaże się niedrogi ekspres ręczny. Ekspresy przelewowe i automatyczne sprawdzają się doskonale dla większych rodzin, na przyjęciach oraz dla osób, które wypijają znaczne ilości kawy. Ponadto w modelach przelewowych zaparzać można także napary z ziół.

Głównymi parametrami technicznymi, różnicującymi urządzenia między sobą jest moc i wielkość zbiorników na wodę oraz kawę. Ciekawym pomysłem może być zakup ekspresu do zabudowy. Nowoczesne wzornictwo tego typu produktów sprawi, że urządzenie może być dekoracyjnym elementem wystroju kuchennego wnętrza lub salonowego barku. Ekspresy automatyczne na kawę parzoną wyposażone są w młynek wbudowany w obudowę urządzenia. Kawa zostaje zatem przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren, które nie miały czasu utracić swojego aromatu. Dostępne na rynku urządzenia umożliwiają automatyczny wybór grubości mielenia ziaren, co zapewni zróżnicowanie jednego rodzaju kawy. Kolejnym argumentem przemawiającym za kupnem ekspresu automatycznego jest dobór ilości kawy do temperatury zaparzania oraz czasu, możliwość przygotowania aromatycznej latte macchiato i cappuccino z mleczna pianką, dzięki funkcji spieniania mleka, czy opcja regulacji mocy kawy. Wszystkie z wyżej wymienionych parametrów decydować mogą o smaku napoju. Warto wybrać także modele z wbudowanym filtrem wody, zabezpieczającym przed stężeniem w cieczy substancji, które wpływać mogą na smak napoju. Funkcjonalność zapewni także opcja regulacji czasu włączania urządzenia, wbudowana płyta podgrzewająca czy regulowana wysokość pozwalająca na przygotowanie kawy w naczyniach o różnej wielkości.

Kategoria: Blog
Tagi:

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.