Donice do ogrodów i wnętrz

donice

By kupiona roślina dobrze prezentowała się na naszym parapecie nie wystarczy okazały, kolorowy kwiat ani zadbane liście. Niepozorna donica może wpływać tylko na miłą dla oka estetykę, ale przede wszystkim o żywotności posadzonych w niej roślin. Sklepy oferują tysiące wzorów, modeli i kolorów donic. Przed zakupem warto jednak zastanowić
się czy będzie ona odpowiednio spełniała swoje zadanie. Poniżej zestawienie najpopularniejszych rodzajów donic:

Stal (także nierdzewna) oraz metal to dwa główne materiały służące do wytwarzania donic metalowych. Ich surowy, ascetyczny niemalże wygląd bardzo dobrze koresponduje z nowoczesnymi wnętrzami. Donice ze stali nierdzewnej chronią nasze kwiaty przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz deszczem i wilgocią. Na rynku dostępne są również donice wykonywane z miedzi oraz aluminium.

Donice drewniane najlepiej wyglądają w ogrodach w stylu retro. Dostępne są zazwyczaj w naturalnych, brązowych barwach, ale nadają się również do pomalowania na każdy inny kolor. Podstawowym minusem takich donic jest niska odporność na wilgoć ? przed posadzeniem kwiatów najlepiej pomalować wnętrze odpowiednim lakierem ochronnym oraz wyłożyć przezroczystą folią ? dzięki temu unikniemy gnicia podstawy donicy.

donice

doniczki

Donice terakotowe wykonywane są z naturalnej gliny, wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Ich podstawową zaletą jest porowata struktura, przepuszczająca powietrze do wnętrza ? dzięki temu korzenie, podziemna część rośliny, mogą swobodnie oddychać, a nadmiar wody jest tą drogą równocześnie odprowadzany. Zachęcająca jest również cena donic terakotowych, znacznie niższa niż w przypadku glazurowanych. Glina nie jest jednak materiałem trwałym ? mało odporna na uszkodzenia mechaniczne naraża donice na łatwe potłuczenie. Donice terakotowe (inaczej również gliniane, ceramiczne) doskonale prezentują się w większych ogrodach, ich naturalny wygląd kojarzy się z śródziemnomorskimi, upalnymi klimatami. Należy jednak pamiętać, że nie są odporne na mrozy i w zimie konieczna jest zmiana ich lokalizacji.

Donice ceramiczne konkurują z plastikowymi. Główną zaletą tych drugich jest niska cena oraz łatwość w utrzymaniu. Donice plastikowe występują niemal we wszystkich wersjach kolorystycznych. Materiał, z jakiego są wykonane, nie jest zbyt elegancki. Rekompensuje to inna zaleta plastikowych donic ? są bardzo lekkie, ich przenoszenie nie sprawia żadnej trudności (co w przypadku donic kamiennych lub ceramicznych może być kłopotliwe).
Współczesny rynek oferuje bardzo wiele modeli i kolorów donic. Materiały, z jakich są wykonywane, mają zasadnicze znaczenie dla roślin. Należy również pamiętać o odpowiedniej konserwacji ? dotyczy to zwłaszcza donic stojących na zewnątrz, w ogrodzie. Na zimę powinno się je przenieść w cieplejsze miejsce lub zabezpieczyć folią.

Kategoria: Wystrój wnętrz
Tagi:,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.