Blachodachówka

blachodachówki

Blachodachówka należy do jednych z najlepszych i najchętniej kupowanych materiałów stosowanych do krycia dachów. Jest to tworzywo wyglądem przypominające pokrycie z dachówek, jednak w rzeczywistości jest to zwykła pofalowana blacha stalowa. Zobacz, jakie są zalety blachodachówki.

Najczęściej blachodachówka wykonana jest ze stali, a rzadziej z aluminium. Pokrywana jest wielowarstwowymi powłokami ochronnymi, od których zależy trwałość blachy.

Zalety blachodachówki

  • Blachodachówka jest produktem niezwykle trwałym. Gwarancja dawana od producentów obejmuje najczęściej 15-20 lat użytkowania, jednak w praktyce może ona wytrzymać nawet 80 lat.
  • Wodoodporność. Jak każde pokrycie dachowe, tak i blachodachówka jest materiałem całkowicie wodoodpornym, co oznacza nic innego, jak fakt, że pozostaje ona obojętna na działanie deszczu. Nie nasiąka wodą, nie zmienia pod jej wpływem kształtu, a kontakt z deszczówką nie uszkadza jej jakości.
  • Nierdzewność. Blachodachówka jest bardzo odporna na powstawanie rdzy. Pokrycia dachowe wykonane z tego materiału przez długi czas opierają się ewentualnej korozji. Wpływ na to mają głównie jej właściwości wodoodporne.
  • Lekkość. Płyty stalowe, które stanowią elementy blachodachówki są naprawdę lekkie. Dzięki temu nie potrzebna jest masywna rzeźba dachowa i wdawanie sporych ilości pieniędzy na różnego rodzaju wzmocnienia.
  • Uniwersalność. Blachodachówka to materiał podatny na konstruowanie różnych powierzchni dachowych. Z powodzeniem może być stosowana do pokrywania różnych kształtów połaci dachowych. Co więcej bardzo łatwo się ją montuje.
  • Stosunkowo niska cena. Dzięki temu, że materiał ten jest w miarę tani może pozwolić sobie na niego większość osób, których nie stać byłoby na inne materiały.

Wady blachodachówki

Pomimo tego, że blachodachówka posiada naprawdę sporo zalet, to nie sposób pominąć również kilku wad, przez które materiał ten nieco traci na atrakcyjności.

  • Bachodachówka to materiał który nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed hałasem. Podczas deszczu, lub co gorsza gradu słychać niemal każde uderzenie deszczu o powierzchnię dachową. Bardzo często inwestorzy stosują dodatkowe materiały, które zapewniają lepszą ochronę przed hałasem.
  • Jest materiałem, który bardzo ciężko poddaje się obróbce, a w szczególności cięciu.
  • Może być montowana tylko na powierzchniach o kącie nachylenia, który wynosi 12 stopni. Przy bardziej stromych dachach ten materiał nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji.

blachodachówki

Kategoria: Budowa domu
Tagi:,

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.