Blacha trapezowa

Materiał pokrywający dach powinien posiadać kilka podstawowych cech ? trwałość, odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i przystępną ceną. Rynek oferuje inwestorom szeroki wybór materiałów, jednak sporym i niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się blacha trapezowa ? klasyczny materiał, który spełnia oczekiwania większości klientów.

Na polskim rynku do wyboru jest wiele rodzajów blach trapezowych. Każda z firm wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta w swojej ofercie posiada różną kolorystykę i pełną gamę akcesoriów. W przypadku trudności z dokonaniem wyboru specjaliści oferują inwestorom również fachową poradę, jak również możliwość wykończenia blachy na indywidualne zamówienie klienta, uwzględniając jego wytyczne.

Zalety

Bardzo ważnym elementem, który bezpośrednio wpływa na trwałość blachy jest rodzaj zastosowanej powłoki ochronnej. Odpowiednie pokrycie zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwym działaniem promieni UV, czy korozją. Ponadto powłoka cynkowa lub aluminiowa zapewnia dodatkową ochronę przed działaniem kwasów. Szacuje się, że parametry wytrzymałościowe blachy zachowują się nawet do 50 lat.

Nie ulega wątpliwości, że zaletą, która w dużym stopniu przemawia za wyborem blachy trapezowej, jako materiału, który będzie miał za zadanie uwieńczyć budowlę jest jej estetyczny wygląd i łatwość montażu. Blachy trapezowe są blachami falistymi, których kształt przypomina właśnie trapez. Dzięki temu materiał ten jest bardziej wyrazisty i pozwala nadać zadaszeniu bardziej interesujący styl. Co więcej jest to produkt tak elastycznym, że doskonale sprawdza się w przypadku pokrycia dużych powierzchni np. hal produkcyjnych, czy budynków gospodarczych, jak również typowych domów mieszkalnych.

Jeżeli chodzi o wady, to jednym i podstawowym mankamentem tego produktu jest niestety jego niska jakość akustyczna. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że podczas ulewnego deszczu doznania dźwiękowe lokatorów budynku zadaszonego blachą trapezową mogą okazać się uciążliwe.

Czym kierować się przy wyborze materiału?

Decydując się na materiał, który pokryje dach konkretnego obiektu musimy mieć na uwadze nie tylko jego wygląd zewnętrzny. Oczywiście względy estetyczne stanowią bardzo ważny wyznacznik, jednak nie należy zapominać o tym, że dachówka musi przede wszystkim odznaczać się wartościowymi parametrami technicznymi. Bagatelizując tą podstawową kwestię narażamy się na dodatkowe koszty i niepotrzebne komplikacje. Pokrycie dachu musi być przede wszystkim trwałe i solidnie wykonane, tak aby za kilka lat nie okazało się, że niezbędny jest ponowny remont. Blacha trapezowa okazuje się być jednym z materiałów, które doskonale odgrywają swoją rolę, dlatego też często polecana jest, jako produkt profesjonalny i spełniający wszystkie podstawowe (i nie tylko) wymagania techniczne, a z biegiem lat również te estetyczne.

Kategoria: Budowa domu

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.