Altanki ? czy warto je zbudować samemu

 altany

Altanka ogrodowa to miejsce, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu na świeżym powietrzu. To także miejsce, w którym mogą bawić się nasze dzieci, kiedy my czytamy książkę bądź plewimy ogródek. To także miejsce rodzinnych i towarzyskich schadzek ? możemy w niej rozpalić grilla kiedy popsuje się pogoda. Altanki w zależności od konstrukcji i tego, z czego są zrobione mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie każdego więc stać na taki zakup w szczególności że nie jest to rzecz niezbędna. Jest jednak sposób na to by cieszyć się jej obecnością w naszym ogrodzie nie tracąc przy tym swoich wszystkich oszczędności. Jak? Zbudujmy ją sami!
Zanim jednak przystąpimy do własnoręcznego konstruowania swojej altanki zastanówmy się czy jesteśmy w stanie sami ją zbudować. Stworzenie takiej budowy nie jest może rzeczą niemożliwą, ale nie jest też prosta dlatego komuś kto nigdy nie miał młotka w ręce może przysporzyć nie lada kłopotów. Do plusów budowy altanki natomiast można zaliczyć fakt, że to my będziemy decydować o jej wyglądzie i charakterze. Sami wybierzemy materiały z których zostanie zbudowana, a także dzięki jej własnoręcznemu skonstruowaniu będziemy mieli satysfakcję na długie lata.

altankiKonstrukcja altanki

Altanę buduje się zwykle na planie kwadratu, koła lub wieloboku, choć zdarzają się także inne, wymyślne konstrukcje. Jeśli chodzi zaś o rozmiar naszej altanki to ustalmy ją w zgodzie z wielkością naszego ogrodu, a także jej przeznaczenia ? może chcemy by altanka była miejscem wypoczynku dla kilku osób? A może mają zmieścić się w niej meble ogrodowe? Musimy wszystko wziąć pod uwagę.

Za drewnem przemawia fakt iż bardzo ładnie wyglądają w ogrodzie pełnym kwiatów i zieleni.  Ponadto drewniane altanki są przy odpowiedniej pielęgnacji wystarczająco trwałe by móc nam służyć nawet kilkanaście lat.  Ale tylko i wyłącznie przy odpowiedniej konserwacji ? drewno, z którego zbudujemy swoją altankę powinno być okorowane i ciśnieniowo zaimpregnowane.  Można je także pokryć warstwą lakieru, które dodatkowo podkreśla piękny kolor drewna.

Bezpieczeństwo

Altana musi być przede wszystkim bezpiecznym miejscem dla nas i naszych bliskich ? mysi być stabilna, wytrzymała. Dlatego podstawowym punktem budowy naszej altanki powinny być jej fundamenty. Jeśłi chodzi o sam materiał, z którego powinniśmy zbudować nasz obiekt, możemy do konstrukcji użyć drewna, stali, szkła czy cegieł.  Najczęściej zaś stosowanym materiałem do budowy altan jest drewno.

 

Kategoria: Porady majsterkowicza

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.